Fortsæt til indhold

SFO indsamlede 87.000 kroner

SFO'en Fritidshuset i Hedensted samlede 87.000 ind til Knæk Cancer

Arkiv
Jørgen Flindt

De solgte hjemmelavet marmelade, de løb sponsorløb, de holdte hyggeaften, og de bød på en familiedag. Blandt andet.
300 børn, forældrene og de ansatte hos SFOen Fritidshuset ved Hedensted Skole satte sig for at samle penge ind til Knæk Cancer-kampagnen, og det lykkedes til fulde.
“Det er jo fuldstændigt overvældende, og det er blevet langt større, end vi havde drømt om,” siger pædagog Tine Frisesdahl, der sammen kollegaen Line Wad var primus motor bag den lokale indsamling.
For det blev til 87.000 indsamlede kroner, og TV 2 bragte et stort indslag om familiedagen i lørdags, så jo, det blev en oplevelse, de to pædagoger ikke havde set komme, da de første idéer blev sået.
“For to år siden fik vi idéen, og mens vi sad på en café, skrev vi en masse idéer ned. Vi fik de andre ansatte med på idéen, og for små tre måneder siden gik vi for alvor i gang. Børnene tog det straks til sig. Planen var, at vi sammen skulle gøre en forskel, og den følelse tog de alle til sig. Det har været så dejligt at opleve,” siger Tine Frisesdahl.

Mere end forventet

Også pædagogisk har det været en succes. Der har været fokus på kræft og på 'at sammen kan man gøre en stor forskel'.
“Da vi sad og skrev på servietten for et par år siden, snakkede vi om, at 10.000 kroner ville være et flot mål at sætte sig. Så vi er noget overvældet af den store opbakning. Men der har virkeligt været en stor opbakning fra alle. Ja fra hele byen,” siger hun.
Forældrene bakkede op, og ungerne gik på med krum hals og producerede mange ting, som så kunne sælges. Oven i hatten fik man samlet cirka 200 sponsorgaver ind, der blev brugt som præmier ved et amerikansk lotteri.
Om Fritidshuset så deltager igen? Jo sikkert nok, men så langt er man nu ikke nået i planlægningen.
Man kan se en video SFoen har lavet på http://knaekcancer.tv2.dk/

Walther fra 1.C blev interviewet til TV2. Foto: Tine Frisesdahl