Politikernes løn undersøges
Kolding Kommune satte i begyndelsen af maj en undersøgelse i gang for at konstatere om udbetalingen af tabt arbejdstidsfortjeneste til politikere er sket korrekt.
Undersøgelsen er sat i gang i kølvandet på en omfattende undersøgelse af den tidligere Hørsholm-borgmester Uffe Thorndal.
Der er både igangsat en undersøgelse, som Statforvaltningen har bedt om, samt en uafhængig undersøgelse som foretages af revisionsfirmaet Deloitte.
Den sidstnævnte undersøgelse er sat i gang på kommunens eget initiativ efter et forslag fra Enhedslistens Benny Dall, som krævede en uvildig redegørelse af sagen.
Kolding Kommune har allerede konstateret, at protokolføringen af tabt arbejdstidsfortjeneste ikke er forgået ordentligt. Borgmester Jørn Pedersen har tidligere udtalt, at han ikke regner med, at undersøgelsen vil afsløre nogen i bevidst at have snydt.
På Lokalavisen har vi stillet fokus på de politikere der de seneste fire år har fået udbetalt mest i tabt arbejdstidsfortjeneste. Det er blandt andre Mette Balsby.