Legeplads til ældre
Leg er en menneskeret, uanset alder, og leg er en god vej til en bedre og sjovere genoptræning.
Det mener Vejle Kommune og Vejle-firmaet PlayAlive, der udvikler intelligente legeredskaber. Normalt til børn, men firmaet oplever en stigende efterspørgsel fra andre end børn og har spurgt Vejle Kommune om hjælp til at udvikle redskaber til genoptræning af ældre og handicappede. Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
“Vores legeredskaber til børn udvikler deres sundhed, intelligens og social evner. Samme tankegang ligger bag udviklingen af redskaber til genoptræning af ældre og handicappede,” fortæller Claus Raaen Thomsen, direktør i PlayAlive.
Udviklingen af intelligente legepladser til ældre og handicappede foregår i Plejecenter Kastaniehaven og Bofællesskabet Søndermarken, der bor side om side i Give.
Borgerne er testpersoner, og hvis legepladserne bliver en succes, kan der blive flere opsat, siger Vejle Kommunes sundheds- og forebyggelseschef, Marit Nielsen-Man.