Fortsæt til indhold

De higer og søger...

Lokalavisen Esbjerg tog på kræmmer- og loppemarked i Kvaglund i weekenden for at se, hvad det egentlig er, der gør de efterhånden traditionelle loppemarkeder så populære

Arkiv
Rune Weitling

Man higer og søger i gamle bøger...skrev Adam Oehlenschläger for mange år siden. Og det gør de. Men de søger også i - og efter - alt muligt andet.
Vi er til årets første store loppemarked i Kvaglundhallen, og som det efterhånden er kutyme, så er der også udsolgt af stande denne første lørdag i 2014. Da avisen kigger forbi markedet har det været i gang i tre timer, og der er allerede 670 personer, som har købt billet til 'den hellige hal.'
"Det er vi naturligvis ovenud tilfredse med. Vi er altid lidt skeptiske lige her efter jul, da folk jo lige har brugt mange penge. Men vi har fundet et godt koncept, hvor folk kan gå og gøre et godt fund i tørvejr," fortæller halbestyrer Carsten Hille, som desuden fortæller, at overskuddet går til service og vedligeholdelse af Kvaglundhallen.

Plakat gik for 1.300 kroner

Over alt i hallen går snakken lystigt ved bordene, der byder på alt lige fra papfigurer, platter og parfume over tøj, tasker og træfigurer til bøger, brætspil og biler.
Bag bordene bliver der omvendt strikket, tjekket iPads og naturligvis falbudt varer efter bedste evne.
"Jeg havde nu faktisk håbet, der var lidt mere gang i den," siger Hanne Mathiasen fra Ribe, der for første gang har en stand på markedet.
"Men julen er jo altså også stadig tæt på, og konceptet med et indendørs marked er rigtig godt," fortæller ripenseren.
Èt andet sted har man omvendt godt gang i 'forretningen'. Det er hos Hans Ganderup fra Esbjerg, der især trækker mange kunder til på sine plakater med motiver fra gamle film.
"Jeg har lige solgt én for 1.300 kroner. Det var fra filmen Charles Tante med Dirch Passer, og køberen ville bare have den," fortæller Hans Ganderup med et smil på størrelse med Pjerrots.
"Det er plakater, som jeg køber på auktion og så sælger videre. De går gerne for omkring 800-1.000 kroner stykket, og det er naturligvis med en fortjeneste, for ellers var der jo ikke meget ved det," siger han, slår en latter op og fortsætter:
"Vi er med herude næsten hver gang. Det er jo oplagt for os, for det duer ikke at have disse gamle plakater med på et fugtigt udendørs bagagerumsmarked. Og så er det noget, vi gør sammen i familien, ligesom at de penge, som vi tjener, de går til en fælles familieferie. Det er en måde, hvorpå vi kan blive ved med at holde sammen og rejse sammen på," fortæller Hans Ganderup glad.

Hans Ganderups plakater med motiver fra gamle film var der rift om. Blandt andet blev plakaten med Charles Tante købt for 1.300 kroner. Foto: Rune Weitling

Guldet ligger gemt

Og i glæden og i smilene er det måske i virkeligheden, man skal finde årsagen til Kvaglundhallens store succes med deres markeder.
Her er ingen stress og jag, men blot godt humør og gammeldags klunseri til den store guldmedalje. Over alt ser man brede smil og oprigtig glæde, når en kunde netop finder den porcelænsfigur, der manglede i samlingen eller det gamle glas, som onkel Knud smadrede sidst, han havde set for dybt i porsesnapsen til påskefrokosten.
Det er dét, som det handler om sådan en lørdag i Kvaglundhallen. Glæden ved at hige og søge...og så til sidst - måske - finde 'guldet.'


















Kommende markeder
Der er markeder i Kvaglundhallen igen den 1. Februar, den 2. Marts og den 5. April.

Der er mange sjove ting at finde på markedet i Kvaglundhallen. Foto: Rune Weitling