Tyve tabte kapløb med politiet
To biltyve fra Kolding stak af, men blev lagt ned af formstærk politimand
To mænd fra Kolding var noget uheldige med, at de i går eftermiddag løb ind i en af de mere formstærke politibetjente fra politiet i Kolding.
Kapløbet på Drejersvej endte nemlig med, at begge, en 20-årig og en 29-årig, blev løbet op af én og samme betjent.
"Kollegaen løb først den ene op og lagde ham ned. Hans makker tog over, hvorefter han løb efter den næste og også fangede ham", fortæller Henrik Dam fra lokalpolitet i Kolding.
De to koldingensere kan nu se frem til afregning for en lang række ulovligheder, de har været involveret i: Tyveri af bil, overtrædelse af ubetinget vigepligt, kørsel i påvirket tilstand og at stikke af, da politiet vil anholde dem. For det gjort de, da en patrulje satte efter den sorte Renault Clio, de to mænd kørte i.
Den var meldt stjålet i Randers, hvor tyvene havde fået fat i nøglerne til den under et indbrud.
Da politiet havde fået standset den sorte bil, sprang to mænd ud og forsøgte at stikke af til fods. Og det gik ikke særlig godt for dem.
Ud over de nævnte forhold var bilens fører, den 20-årige, ifølge lokalpolitiet i Kolding påvirket af narkotika eller spiritus.