Fortsæt til indhold

Ahlm og Polman har haft godt af kamppausen

Arkiv
Arkiv

15 dage uden kampe har gjort godt for flere af Team Esbjergs profiler, inden holdet fredag aften skal forsvare sin status som Boxer Dameligaens eneste ubesejrede klub i en udekamp mod HC Odense.
Johanna Ahlm sad over i den seneste kamp efter at have fået en blokadeindsprøjtning i den højre skulder, der har hæmmet hende i en periode. Men nu er anføreren klar.
"Jeg har kunnet træne godt med i denne uge og er klar til at spille i Odense. Men jeg kan mærke, at jeg fortsat skal passe på, og jeg vil ikke udfordre skulderen ved at presse for hårdt på. HC Odense har fået flere skadede spillere tilbage og har helt sikkert noget at komme med. Mange regner holdet som kandidat til slutspillet," siger Johanna Ahlm.
Hun vurderer, at hendes eget mandskab fortsat skal arbejde med stabiliteten og at spille længere gode perioder, inden det kan betegne sig som et mere permanent tophold. Med den bredere trup bliver der mindre spilletid til de fleste, og flere spillere har fået nye roller, hvilket tager tid at indarbejde.
Også topscoreren fra seneste sæson, Estavana Polman, føler sig klar til at spille fuldt med efter en lyskeskade. Med de to nøglespillere på vej op i gear har cheftræner Lars Frederiksen hele arsenalet af skytter til rådighed fredag aften.
"Vi er glade for at komme i kamp igen. Når man har så mange spillere til rådighed, brænder de efter at spille, og kampene mod Odense plejer altid at være gode. Holdet har fået væsentlige spillere tilbage efter skader, og jeg forventer at se et helt andet Odense-hold end tidligere i sæsonen. De spillede senest langt hen i kampen lige op med FC Midtjylland, så jeg venter ikke nogen nem opgave," siger Lars Frederiksen.
Blandt de tilbagevendte spillere er den svenske storskytte, Maria Adler, der scorede otte mål mod FC Midtjylland. HC Odense har tabt de seneste fire ligakampe, mens Team Esbjerg har fem sejre i træk og kan bringe sig alene i spidsen i tilfælde af sejr.
Team Esbjerg spiller årets sidste hjemmekamp i ligaen mod Randers HK onsdag den 12. november kl. 19.00 i Blue Water Dokken. Om fredagen rejser holdet til Slovenien for at møde RK GEN-I Zagorje i den første kamp i tredje runde af EHF Cup. Der er returkamp i Esbjerg 23. november. Forinden møder Team Esbjerg Viborg HK ude i den sidste ligakamp.
Team Esbjergs trup
til kampen i Boxer Dameligaen mod HC Odense fredag den 7. november kl. 19.00 i Odense Idrætshal:
Målmænd:
Emily Stang Sando og Kari Aalvik Grimsbø.
Venstre fløj:
Susanne Kastrup Forslund og Maria Mose Vestergaard.
Højre fløj:
Maibritt Kviesgaard og Tove Seest.
Streg:
Rikke Zachariassen og Stine Bodholt Nielsen.
Bagspillere:
Laura van der Heijden, Lotte Grigel, Estavana Polman, Johanna Ahlm, Ida Bjørndalen, Susanne Madsen og Emily Baunsgaard.