Fortsæt til indhold

Der skal ikke pusles om de babyblå

Arkiv
Arkiv

Tirsdagens 5-2 sejr i Frederikshavn påvirkede humøret i positiv retning, da spillerne fra Esbjerg Energy i dagene efter kampen forberedte sig på fredagens lokalopgør i Granly Hockey Arena, hvor SønderjyskE kommer på besøg. Men allerede på hjemturen havde sejren sat sine spor, fortæller den 16-årige angriber Niklas Andersen:
"Busturen var lidt sjovere end den plejer at være, for det er altid fedt at komme hjem med en sejr."
"Der er altid en bedre stemning på holdet når man han vundet," fortsætter 18-årige Jeppe Holmberg:
"Det er en rigtig holdsejr, vi får tirsdag, så det er klart, at der er god stemning i bussen – havde vi tabt, havde turen nok føltes dobbelt så lang. Vort powerplay slog til deroppe og holdet arbejdede rigtigt godt for hinanden. Vi arbejdede hårdere end Frederikshavn, og det var det der gjorde forskellen," forklarer Holmberg.
"Indtil videre er det ikke det bedste indtryk, Frederikshavn har leveret i de kampe, vi har spillet mod dem, fortsætter Niklas Andersen:
"Jeg troede helt klart, at den ville ligge i den absolutte top, men de har i hvert fald ikke overrasket positivt mod os," griner Andersen og hentyder til de to sejre i turneringen Energy hidtil har vundet mod ”White Hawks”.
"Vi er helt klar ved at få bedre fat i forhold til modstanderne. Vi arbejdede alle i Frederikshavn, og hvis vi gør det fredag klokken 19.00, er jeg helt sikker på, at sejren er en reel mulighed mod SønderjyskE."
Publikum i Granly Hockey Arena vil med stor sandsynlighed blive præsenteret for en ny SønderjyskE-keeper, efter Jeff Frazee´s exit i Vojens. Unge Jon-Lee Olsen gjorde det fornuftigt i sønderjydernes sejr mod Rungsted tirsdag, men meget tyder på, at det meget vel kunne blive til debut for den finske veteran Pasi Häkkinen i målet.
"Man skal altid vende sig til, at man har en ny mand nede bagved. Man skal lige have nogle aftaler på plads. Men SønderjyskE er så godt et hold, at det burde de have styr på," vurderer Jeppe Holmberg og fortsætter:
"Indtil videre vil jeg sige, at det ser ud som om sønderjyderne har et af de bedste hold. På papiret ser truppen stærk ud. Og samspillet fungerer for dem, så indtil videre har de været et rigtigt stærkt hold," forklarer Holmberg og hentyder til SønderjyskEs placering som nummer 1 i Metal Ligaen.
"De har jo et ekstremt godt hold med mange gode og rutinerede danskere, så der skal arbejdes," forklarer Niklas Andersen, mens Holmberg tager over:
"Det kan let blive afgørende, hvem der vil arbejde og kæmpe mest. Det er to hold, som er rigtigt godt kørende for tiden, så hvis vi arbejder hårdt, har vi helt klart chancen."

Esbjerg Energy´s bruttomandskab:
Målmænd
: Yutaka Fukufuji, Nicolaj Henriksen og Andreas Lauridsen.
Backs
: Anders Krogsgaard, Rasmus Vad Christensen, Andreas Pedersen, Kasper Jensen, Jeppe Holmberg, Wade Bergman, Shinya Yanadori, Anders Koch.
Forwards
: Scott Howes, Aaron Lee, Mark Derlago, Lasse Bang, Brady Leisenring, Sune Hjulmand, Søren Nielsen, Mikkel Ottesen, Esben Nielsen, Niklas Andersen, Andrew Clark, Mathias Sørensen, Henrik Clausen, Christian Wejse.
Skadede spillere:
Michael Binderup