Team HK Køge alene i front efter storsejr
HÅNDBOLD: Team HK Køges bedste herrehold i 2. Division Øst strøg søndag eftermiddag alene i front af Pulje 3 da holdet hjemme i Køgehallen sendte TMS Ringsted til tælling med en storsejr på 31-18.
Team HK Køge er nu alene i spidsen af rækken med maksimumpoints 10 for 5 kampe, eftersom Holte IF led sit første nederlag til Øresund Håndbold. Team HK Køge og Holte IF mødes næste søndag den 9. november i et interessant topopogør i Holtehallen.
Team HK Køge var toneangivende fra første dommerfløjt og der var aldrig tvivl om hvor de to points skulle havne. Team HK Køge var bagud 0-1 og 1-2 men det var også eneste gang i kampen at gæsterne var i front. Herefter gik køgenserne via 8-3 efter et kvarter til pausestillingen 13-8.
En af grundene til at TMS Ringsteds lave målscore var også en meget velspillende Jacob Hvid Hansen i Team HK Køge målet. Hvid Hansen diskede op med en række fornemme redninger hvilket var med til at tage brodden af TMS Ringsted.
I anden halvleg øgede Team HK Køge støt og roligt føringen til de overbevisende slutcifre 31-18.
Topscorer for Team HK Køge blev Shan Santos med 7 mål, Jacob Vive scorede 5 mens Brian Ankersen scorede 4 gange.
Team HK Køges Dame Serie 1 hold vandt hjemme med 29-17 over Næstved/Herlufsholm mens herrernes andethold i Kvalifikationsrækken hjemme i Køgehallen tabte 34-24 i topopgøret mod Føroyar.