Fortsæt til indhold

Knallertkører truede betjent med tæsk

Arkiv
Arkiv

RØDVIG: Færdselspolitiet bemærkere onsdag aften kl. 17.23 en knallertkører, der på Højstrupvej i Rødvig kørte hurtigere end tilladt, og hvor føreren ikke anvendte styrthjelm.
Desuden kunne politiet heller ikke se noget baglys på knallerten. Knallerten blev ført af en 20-årig mand fra Store-Heddinge, der blev sigtet for de forskellige overtrædelser af færdselsloven og også for ikke have medbragt præmiekvitteringen for den lovpligtige ansvarsforsikring.
Disse sigtelser hidsede den 20-årige så meget op, at han truede politimanden med at ”smadre ham”, når han ikke havde uniformen på.
Disse udtalelser bevirkede, at han yderligere blev sigtet for overtrædelse af straffelovens bestemmelser om trussel om vold mod politiet.
Den 20-årige kan nu se frem til at blive indkaldt til et retsmøde, når sagerne mod ham skal afgøres.
pm