På besøg hos Katja og Nicklas på Holmegård
Skolerne har haft efterårsferie, og vi er tilbage på Holmegårdsskolen for at høre, hvordan det går med Katja og Nicklas og deres skoledag.
<p class="mrub">Aktivundervisning</p>
Vi sidder og taler sammen, inden vi bliver vist rundt på skolen; smartboard-undervisningstavler, biologilokalet med levende slanger og firben og videre ud i skolegården:
- I fransk og tysk har vi øvet tallene på talbanen i gården. Det handler om at løbe hen på et tal, så snart læreren råber det op. Der går totalt konkurrence i den, for det handler om at forstå tallet før alle andre, fortæller Nicklas med et smil.
- Vi laver flere ting, hvor vi går eller løber rundt, så der lige sker noget andet i timen, supplerer Katja. For eksempel øvelser, hvor vi går rundt i klassen og taler med hinanden i stedet for at sidde ned. Eller en “Walk and talk” udendørs, hvor vi f.eks. taler om en opgave.
- Rikke kalder det jo aktiv undervisning, og hun er god til at variere det, så det ikke er det samme, vi laver hver gang, siger Nicklas.
<p class="mrub">Web 2.0</p>
Uge 43 er en særuge i 8.a, hvor de arbejder med web 2.0. Klassen bruger blandt andet Google Classroom, som er et fildelingsværktøj, der gør det let for læreren at oprette og modtage opgaver uden at skulle dele papirer ud i klassen. Rikke har også en lærerprofil på Facebook:
- Profilen bruger jeg eksempelvis til evaluering i undervisningen. På den måde kan jeg også holde styr på, om eleverne har set mit opslag, fordi Facebook “sladrer”, fortæller Rikke med et glimt i øjet.
<p class="mrub">Lærere og pædagoger</p>
På Holmegårdsskolen har man i udskolingen valgt at samle pædagogens understøttende undervisningstimer. I særugen oplevede 8. årgang derfor for første gang at have en hel dag sammen med klubpædagogen.
Sammen lavede de en film om mobning og trivsel, som en del af ugens tema, der handlede om, hvordan man begår sig ordentligt på nettet.
På den måde kan pædagogen bruge nogle af sine kompetencer i forhold til særugens tema og undervisning. Men det er ikke uden udfordringer fortæller Rikke:
- Pædagogen er god til at arbejde med elevernes trivsel f.eks., men de har naturligt nok ikke samme erfaring med undervisning som en lærer har. Derfor kræver det, at begge parter tænker deres roller igennem, og at der er afsat rum og tid til at koordinere opgaverne.
- Katja og Nicklas fortæller, at der som regel er lidt mere uro i de timer, hvor de ikke har en af klassens faste lærere, og at det for klassen er meget nyt at blive undervist af den pædagog, man kender fra klubben.
<p class="mrub">Tid til det hele</p>
Som de fortalte sidst, er både Katja og Nicklas ret aktive i deres fritid, og da vi mødte dem i august, kunne de godt mærke, at dagene var blevet lidt længere. Nu er de også begyndt til præst en gang om ugen, så der er nok at se til for de unge mennesker.
Katja fortæller, at hendes badmintonklub har flyttet træningstiderne, så det passer lidt bedre med skoleskemaet.
Rikke fortæller desuden, at eleverne nu må gå fra lektiecaféerne, når de er færdige med deres lektier.
Det var alt for denne gang, og vi håber at komme på besøg hos Katja og Nicklas igen senere på skoleåret.