Er det ubevidst manipulation?
Tidligere arbejdsmarkedschef Mogens Rerup skriver dette debatindlæg på vor debatside
Jobcentret og en tilfredshedsundersøgelse på sygedagpengeområdet.
Når man ser bemærkningerne til undersøgelsen, må man spørge sig selv, hvorvidt de involverede journalister på JV samt politikerne har læst undersøgelsen, eller har de bare ikke forstået indholdet? Der er jo ingen belæg for at påstå, at 7 ud af 10 brugere er tilfredse med JC, men det er derimod ca. tilfældet vedr. Sygedagpengeafdelingens brugere – som bare er et mindretal af det samlede antal brugere.
Jesper Andresen fortalte vores formand for foreningen om, at man ville lave en undersøgelse, og meddelte at vi i den forbindelse ville blive kontaktet, men det blev vi aldrig.
Undersøgelsen er på 223 sider, og den starter med, at ”Syg i Haderslev” har fremført en kritik af JC på sygedp.området, hvilket har givet anledning til debat blandt borgerne, hvorfor kommunen har gennemført en tilfredshedsundersøgelse. Den fremstilling er urigtig. Der var en aviskampagne – specielt i f.m. byrådsvalgkampen i 2013 (som jeg så som politisk rettet mod den daværende borgmester) - rettet mod sygedp.området i 2013, som vi intet havde med at gøre, ja vi eksisterede ikke som forening før noget senere. De ansatte klagede deres nød til ledere og politikere, men vi var ikke en del af den kritik fra borgerne på det tidspunkt.
Vi har kritiseret lederen af sygedp. området, fordi hun er uheldig som kulturbærer for de ansatte, og så er der en enkelt negativ basismedarbejder, som vi forsøger at få stoppet, men ellers er det bestemt ikke sygedp.området, som vi har brugt tid på det sidste halve år. På det område er der sket en klar forbedring i forhold til borgerne i den tid, som vi har eksisteret som forening, og den ændring tager vi vores del af æren for.
Det er jo kun en mindre del af brugerne på JC som får sygedp., og det vil blive færre og færre efter de sidste lovændringer/ besparelser, hvor folk som udgangspunkt bliver smidt ud af dp. systemet efter 22 uger, og over på noget der ligner kontanthjælp.
Som forening er vi overrasket over, at der forholdsvis er så mange utilfredse på sygedagpengeområdet iflg. undersøgelsen – det er ikke vores indtryk - for der er klart flere utilfredse på andre områder,
Det er velkendt, at problemerne for borgerne først opstår, når sygedagpenge bliver stoppet, og folk derefter er kommet over på ingen eller andre ydelser end sygedp. Borgere på sygedagpenge er altså ”overklassen” blandt JC’s brugere.
Det store antal kritikere møder vi i forhold til Ydelseskontoret – og det er dagligt - i form af kritik af adfærden fra nogen af de ansatte i forhold til borgerne – og de ansattes samt juristens på områdets manglende evner til at skrive til og tale med folk, så de kan forstå, hvad der bliver skrevet til dem.
De ansatte på Ydelseskontoret mangler i afgørende grad indsigt og uddannelse i at kunne tale med folk, der er i alvorlig krise, hvad f.eks. de ansatte på sygedp. området som udgangspunkt ikke gør.
Det fremførte om den undersøgelse ligner manipulation, men sikkert ikke bevidst.