Fortsæt til indhold

“Jeg har altid været lidt af en drama queen”

Talentjagten: Kathrine Lemmeke Madsen er med i Lokalavisens konkurrence, hvor der står 25.000 kroner på højkant

Arkiv
Lars Saugbjerg

Hun er 17 år, går på Fredericia Gymnasium, og er fuldstændig vild med sang og skuespil. Kathrine Lemmeke Madsen er nomineret i Talentjagten, Lokalavisens konkurrence, hvor vi hylder unge, lokale talenter.
“Det er jeg meget, meget glad for,” siger hun højt - og kvitterer med et stort smil, da vi møder hende på Den Kreative Skole.
Kathrine Lemmeke Madsen var kun otte år, da hun begyndte på skolens dramalinje. Hun blev sang-elev i 2010, og som 13-årig begyndte hun på talentlinjen. I år går hun på Udvidet Talentlinje, et særligt tilbud oprettet via forsøgsmidler bevilget af Kulturstyrelsen til talentudvikling.
Kathrine kan træne i timevis. Ikke af pligt, men af lyst. Flid og omhu fører til anerkendelse.
“Jeg føler selv, at jeg er god til at nå ud til folk,” lyder det fra den unge sanger og skuespiller, der på ingen måde kan undvære musik og drama.
“Det ville være som at skære en arm af mig. Når jeg synger og spiller skuespil føler jeg mig levende. Det er en del af mig,” siger Kathrine Lemmeke Madsen og fastlår:
“Jeg har altid været lidt af en drama queen. Hverdagen skal være spændende.”

Den største oplevelse

Det 17-årige talent synger i flere kor, og medvirker i både store og små teater- og musicalforestillinger. For eksempel har hun efter nytår en stor og skæv rolle som gal videnskabsmand i gymnasiets opsætning af Dracula. Tidligere har hun medvirket i Musicalen i Middelfart, og har også repræsenteret Fredericia i flere omgange i det nordiske samarbejde - i sommer sang hun ’Only Teardrops’ på Rådhuspladsen foran 200 medvirkende. I 2013 havde hun den kvindelige hovedrolle som Penelope i forestillingen Odysseen, der blev opført i Tavlehallen. Men den største oplevelse, var da hun blev udvalgt til en hovedrolle i H. C. Andersen Festspillene i Odense.
"Jeg spillede prinsesse hver dag i hele sommeren sidste år. En fantastisk oplevelse."
Kathrine er overbevist om, at hendes fremtid er på de skrå brædder.
"Jeg vil blive ved med at øve og forbedre mig. Øve, øve, øve og levere. Næste skridt er muligvis MGK (musikalsk grundkursus). Drømmen er at blive optaget på Det Danske Musicalakademi eller Skuespillerskolen."