Fortsæt til indhold

Undergrunden fylder 50 år

Club Paramount har haft en omtumlet tilværelse, men har holdt fast i et halvt århundrede

Arkiv
Henrik Wanscher

Musik og Roskilde er to begreber, der hænger tæt sammen i forbindelse med blandt andet veletablerede steder som Festivalen, Gimle og Djalma Lunds Gård.
Igennem årene har musikken dog altid haft en mindre stueren men lige så ihærdig forkæmper i form af Club Paramount.
Opgaven med at skulle opsummere hvad Club Paramount er for en størrelse, er næsten umuligt, da stedet har været igennem mange forandringer.
Lettere bliver det heller ikke af, at Club Paramount i år kan fejre 50-års-jubilæum.
Som en overordnet beskrivelse af stedet, vil man dog ikke falde helt ved siden af, hvis man bruger ordene grænseoverskridende, musik og fællesskab.
- Club Paramount startede tilbage i 1964 i kælderen på Fjordvilla, da en udbrydergruppe fra jazzklubben Birdland besluttede, at der manglede et sted, hvor man kunne spille musik på tværs af genrer, fortæller Thorkel Hyllested, der er en af de personer, som har været med til at arrangere fejringen af jubilæet.
- Ideen var fremadsynet og grænseoverskridende, for det var første gang, at man havde et sted, hvor der på en gang var plads til ting som folke-, beat og jazzmusik, tilføjer han.

Koncertsted og kollegium

Ideen var så god, at der ikke gik længe før, at Club Paramount var nødt til at skifte lokaler, da de kom i karambolage med deres udlejere i Fjordvilla.
I 1969 fik Club Paramount af kommunen overdraget det nedlagte garveri på Eriksvej.
Inden da havde musikfællesskabet dog allerede nået at markere sig internationalt ved blandt andet at have haft musikeren Paul Simon fra gruppen Simon and Garfunkel forbi for at give koncert.
Lokalerne på Eriksvej var ikke på overfladen noget at råbe hurra for.
Stedet var gået i forfald, og de andre foreninger, som havde fået tilbudt stedet, havde pænt takket nej.
For Club Paramount skulle det dog vise sig, at garveriets gamle lokaler fungerede ideelt.
Foreningen bag fortsatte med at arrangere koncerter rundt omkring i Roskilde, men meget af deres virksomhed blev koncentreret om bygningerne på Eriksvej.
Garveriet udviklede sig til både et koncert- og værested.
- Dørene var altid åbne, fortæller Diana Bruhn og forklarer, hvordan hun brugte Club Paramount som et sted, hvor hun kunne hænge ud og hygge med sine venner, så det nærmest blev et slags kollegium.
- Club Paramount tiltrak også en gruppe af, hvad man kan kalde bevidst arbejdssky elementer, der ikke desto mindre arbejdede stædigt og effektivt, forklarer Thorkel Hyllested.

En mental tilstand

Igennem de 50 år Club Paramount har eksisteret, har der også været andet end musik.
Blandt andet forsøgte nogle af de ansvarlige for stedet sig med en cafebiograf i starten af halvfjerdserne.
Mange folk har været med til at sætte præg på Club Paramount, og generelt kan man sige, at stedets tilbud og aktiviteter meget har været bundet op på, hvilke mennesker der var til stede hvornår.
Overordnet set er man dog kommet langt siden overtagelsen af lokalerne på Eriksvej.
I dag er Club Paramount et øvefællesskab, der også arrangerer koncerter.
Henover årerne har stedets bestyrere og medlemmer knoklet hårdt nok til at få sat stedet ordentligt i stand.
I dag er det foreningen Råstof Roskilde, der står for at holde Club Paramounts praktiske anliggender kørende.
Ifølge daglig leder i Club Paramount David Karlsson tager Råstof Roskilde sig dog mest af finanser og den slags, mens det er brugerne, der bringer liv til stedet.
Han tror også på, at Club Paramount har mange år i sig endnu.
- Paramount er stadig et helt specielt sted, fordi musikere og bands på tværs af genrer kommer her uden, det skaber problemer, så vi har hip-hop, metal og punk lige ved siden af hinanden.
- På den måde er Paramount ikke bare et sted, men det er også en mental tilstand.

hw@roskildeavis.dk