Huller skal børstes væk
Dan Jensen
Hvis et hul i en mælketand bliver holdt grundigt rent med en tandbørste og flourtandpasta, kan man stoppe udviklingen af hullet.
Det viser dansk forskning, og nu vil Tandplejen i Randers Kommune begynde at benytte sig af behandlingsmetoden, som kaldes nonoperativ karieskontrol.
Det handler grundlæggende om, at boret er den absolut sidste udvej, når hullerne i mælketænderne skal behandles.
Den lokale tandpleje vil nu vejlede forældrene i, hvordan de kan behandle hullet derhjemme, så barnet ikke behøver at blive boret.
Erfaringer fra blandt andet Frederikshavn og Odder viser, at både forældre og børn er glade for den nye mulighed.
Det øgede fokus på tandhygiejnen har desuden den følgevirkning, at børnene udvikler færre huller på sigt.