Rsuland-kender trak folk af huse
125 personer oplevede en veloplagt Samuel Rachlin fortælle om Putin, Rusland og Ukraine
En veloplagt Samuel Rachlin gæstede kantinen i Sønderjysk Landboforening i Vojens, hvor han med sit indgående kendskab til Rusland fortalte om holdene i det store land og ikke mindst om invasionen i Ukraine.
"Jeg vil kalde det et røveri mod Ukraine ved højlys dag, og vi har ikke oplevet noget lignende siden anden verdenskrig," lød det fra den danske journalist og Rusland-kender Samuel Rachlin, der er født og boede de første 10 år af sit liv i Sibirien.
Mandag aften holdt han de 125 gæster til foredraget fanget i sin beskrivelse af invasionen i Ukraine.
Ud over selv at fortælle om forholdet, var der også lejlighed til en debat om de russiske forhold, som Samuel Rachlin beskriver i sin nye bog »Jeg, Putin – det russiske forår og den russiske verden«.
Det var »Land & Liv«-udvalget under Sønderjysk Landboforening, der stod bag arrangementet, og meldingen er klar:
"Det er dejligt, vi kan samle så mange til sådan et arrangement, og det blev en virkelig god oplevelse," lyder det fra udvalgets formand Jette Jacobsen, der præsenterede sin kvægbedrift for Rusland-kenderen inden foredraget.