Fortsæt til indhold

Stop nu forskelsbehandlingen og urimelige forhold

Uddannelsesforbundet opfordrer i skarp udtalelse til lokal løsning på Hansenberg

Arkiv
Fred Jacobsen

Sagen om lærernes arbejdstider på erhvervsskolen Hansenberg har i den forløbne weekend beskæftiget lærernes fagforening, Uddannelsesforbundet, på forbundets kongres i København.
Fra kongressen, der er forbundets generalforsamling, blev der udsendt en udtalelse, der klart opfordrer ledelse og medarbejdere på Hansenberg til at finde en anden løsning end den, der nu regulerer lærernes arbejdstider.
Udtalelsen lyder sådan her:
Ledelsen på erhvervsskolen Hansenberg i Kolding har besluttet arbejdsvilkår for lærerne, som indebærer usaglig forskelsbehandling, vilkårlighed og brud på arbejdstidsreglerne i lov 409.
Ledelsens beslutning betyder, at der er et dårligt arbejdsmiljø på skolen. Uddannelsesforbundets kongres forventer, at ledelsen på Hansenberg snarest finder en lokal løsning på de urimelige forhold. Dette bør ske i et tæt samarbejde med tillidsrepræsentanterne på skolen.
Kongressen opfordrer til, at der nu indgås en lokal aftale om en saglig fordeling af arbejdsopgaver på skolen.
Aftalen skal respektere reglerne i lov 409 om overtid, pauser, delt tjeneste m.v. Der skal desuden i aftalen tages hånd om arbejdsmiljøet på skolen.

</I>Det kan jo smitte

Udtalelsen kommer i kølvandet på en række artikler her i Lokalavisen og på vores hjemmeside www.kolding.lokalavisen.dk, der beskriver, hvordan ledelsen på Hansenberg bruger elevvurderinger til at tildele lærerne forskellige arbejdstider, så nogle lærere får betalt deres frokostpause, mens andre ikke gør.
Det har skabt voldsom diskussion på skolen og kommenteres sådan her af formanden for Uddannelsesforbundet, Hanne Pontoppidan.
“Vi vil ikke acceptere den forskelsbehandling, dette er”, fastslår Hanne Pontoppidan over for Lokalavisen.
Hun mener, at der er tale om en principiel sag, som bør stoppes hurtigst muligt.
“Den kan jo smitte over på andre skoler”, siger forbundsformanden.

En principiel sag

Hanne Pontoppidan tilføjer, at Uddannelsesforbundet er parat til at løfte sagen, fordi den er principiel. Men hun ser helst, at der findes en løsning på skolen.
“Lad os nu se, hvad ledelsen gør. Vi kender Hansenberg som en fornuftig skole og håber og tror på, at det her er et resultat af, at ledelsen har handlet uigennemtænkt”, lyder det fra Hanne Pontoppidan. Heller ikke formanden for Hansenbergs bestyrelse, Morten Lehmann, er ubetinget glad for situationen på skolen.

Kan ikke være tilfreds

“Altså, hvis jeg skal tale ud fra de artikler, I har skrevet, kan jeg ikke være tilfreds her og nu”, siger Morten Lehmann, der til dagligt er formand for Trægruppen i fagforbundet 3F i Kolding.
Det, han ikke er tilfreds med her og nu, er den måde, ledelsen på Hansenberg udmønter de mål, bestyrelsen har sat for at sikre undervisningens kvalitet.
“Det er strategiske mål. Det er op til ledelsen at gennemføre dem”, understreger Morten Lehmann og henviser til, at emner som medarbejdertilfredshed, frafald og krarakterer også spiller en rolle, når lærernes indsats skal vurderes.
Fællestillidsrepræsentant Mette Schelle Bak oplyser, at der er aftalt møder mellem hende og ledelsen i den kommende tid for at drøfte en mulig anden måde at håndtere lærernes arbejdstid på.

fakta
Uddannelsesforbundet er faglig organisation for blandt andet lærere på tekniske skoler, AMU-og voksenuddannelsescentre.

Forbundet har cirka 11.000 medlemmer.