Advents- og julekoncert i Ølby kirke
Tirsdag aften den 25. november med Aspirata Vocalis
JUL: Så er det adventstid igen og dermed tid til julekoncerter.
Aspirata Vocalis har lånt Ølby Kirke og indleder julen med en koncert i det moderne og skønne kirkerum. Træk en aften ud af hverdagens travlhed og kom og nyd dejlige julesange og julemusik.
Aspirata Vocalis fra Køge dirigeres af korleder og organist ved Stege Kirke, Jan Røeboe. Ved koncerten akkompagneres koret af organist Martin Norddahl fra Store-Heddinge kirke.
Koret har et stort og bredt julerepertoire og synger foruden danske julesange, Engelske Carols og julesange på latin og fransk.
Koncerten tirsdag den 25. november kl. 20.00 bliver en afvekslende julekoncert i 3 afdelinger.
1. afdeling bliver sange og samler til Adventen. 2. afdeling fyldes med udenlandske sange og salmer mens 3. afdeling bliver med kendte sange/salmer.
Indimellem fællessange, som alle kan synge med på.
Aspirata Vocalis blev stiftet i 2007 og er tilsluttet Køge Musikaftenskole. Koret har deltaget i flere koncerter rundt omkring på Sjælland, dels alene, dels i samarbejde med andre kor og orkestre/solister.
Ca. hver andet år tager koret på en koncertturné. Turene har været til bl.a. Cambridge, London og York i England og Tønsberg i Norge. Til juli 2015 går turen til Tallinn i Estland.
Der er gratis adgang til julekoncerten.
Kik også på korets hjemmeside www.aspirata.dk.
pm