Social dumping på finansloven
Af Christian Rabjerg Madsen, Folketingskandidat for Socialdemokraterne i Kolding &
Kirsten Klitgaard Johansen, Formand for 3F Kolding
Den nuværende regering har i modsætning til den tidligere sat social dumping på dagsordenen i både ord og handling. Det er vigtigt, for social dumping underminerer vores velfærdssamfund og skaber arbejdsløshed blandt danske lønmodtagere.
Regeringen har løbende prioriteret indsatsen mod de bagmænd og virksomheder, der lader udlændinge arbejde under umenneskelige vilkår og bryder danske regler for skat, moms eller sikkerhed. Der er blevet indført et sikkerheds- og ID-kort, der skal modvirke social dumping og løfte sikkerheden på de danske byggepladser.
ID-kortet skal fremover bæres af alle byggearbejdere og håndværkere, og forevises når myndigheder fra fx SKAT eller Arbejdstilsynet dukker op, for at tjekke om sikkerheden eller skatte- og ansættelsesforhold er i orden og efter gældende danske regler.
Med finansloven tages endnu et skridt i den rigtige retning i kampen mod social dumping. Det sker, når regeringen sammen med Enhedslisten og SF afsætter 120 millioner til kampen for gode danske arbejdsforhold. Pengene skal blandt andet bruges på, at SKAT, Arbejdstilsynet og politiet næste år kan lave dobbelt så mange fælles aktioner som i år mod social dumping.
Desuden er der på finansloven afsat penge til, at medlemmerne af de rigtige, overenskomstbærende fagforeninger får glæde af et højere fradrag for deres fagforeningskontingent. Fradraget for fagforenings kontingentet hæves fra 3.000 til 6.000 kroner.
Samlet understøtter den nye finanslov det velfærdssamfund og arbejdsmarked, som vi kender og værner om. Det er rigtig godt nyt for Danmark og de danske lønmodtagere.