11 Køge-svømmere er med til DM i Bellahøj
I dagene 20.-23. november svømmer Danmarks svømmeelite DM på kortbane
SVØMNING: I perioden 20.–23. november afholdes Danmarksmesterskaberne samt Danske Junior Mesterskaber på kortbane i Bellahøj Svømmestadion. Her vil hele SvømmeDanmarks senior- og juniorelite være samlet.
Først og fremmest skal der i denne uge fordeles DM-medaljer og kåres danske mestre. Med næsten 550 svømmere fra 87 klubber bag startskamlerne på Bellahøj Svømmestadion er der lagt op til kamp til stregen.
For 13 svømmere er der dog også et andet fokus end de eftertragtede DM-medaljer. De skal nemlig teste VM-formen af få uger før det går løs i Doha i Qatar. Hele det danske VM hold med undtagelse af Anders Lie, der er bosat og forbereder sig i USA, er at finde i startlisten.
En god del af disse svømmere deltager dog ikke i fuldt program, da de lige netop ligger i de sidste forberedelser frem mod VM, der afvikles 3.-7. december.
Alt fokus er imidlertid ikke rettet mod VM på kortbane, også andre kommende internationale mesterskaber ligger og venter i december måned, hvor holdene, der skal kæmpe om medaljer for Danmark, afgøres i forbindelse med DM på kortbane. Således skal svømmerne til NM og NJM kvalificere sig henover de kommende mesterskaber på Bellahøj.
Mens NJM udgør sæsonens topmål for juniorerne med internationalt sigte, udgør NM mesterskabet for ”ung-seniorerne”, hvilket vil sige første-, anden- og tredjeårs seniorsvømmere.
I umiddelbar forlængelse af DM på kortbane bliver de to hold udtaget. NM og NJM afholdes i svenske Upplands Väsby i perioden 12.–14. december.
Danmarksmesterskaberne på kortbane 2014 afholdes som nævnt i Bellahøj Svømmestadion, Bellahøjvej 1–3 i Brønshøj frem til søndag den 23. november. Hver dag begynder indledende afsnit klokken 9.30 og finaleafsnittet klokken 17.00.
Dansk Svømmeunion har også i forbindelse ved dette mesterskab indgået samarbejde med DR om at livestreame fra de fire finaleafsnit. Livestreamingen vil kunne følges på http://www.dr.dk/Sporten/Live/2014/11/18/115943.htm.
Det vil ligeledes være muligt at følge resultaterne live via adressen: http://www.livetiming.dk/?cid=2039.
Køge Svømmeklub talstærkt repræsenteret
Køge Svømmeklub er igen i år talstærkt repræsenteret ved Danmarksmesterskabet og DJM.
Køge stiller med følgende deltagere:
Christina Munkholm, Sabrina Wielsøe, Sarah Aarslew Jensen, Laura Andersen, Melanie Degner, Lars Merl, Mathias Nielsen, Magnus Lundgren, Mads Hauge Sørensen, Victor Christensen og Salem Riyan ligesom klubben stiller med et hold i 4 x 50 meter Frisvømning for herrer.