Nordea-kunde i Fredericia vinder 1 million kroner på gevinstopsparing
“Du har vundet 1.000.000 kroner på din gevinstopsparing.”
Sådan lød beskeden til en kunde i Nordea i onsdags. Heldet tilsmilede en Nordea-kunde i Fredericia. Det skete i forbindelse med en månedlig udtrækning på bankens Gevinstopsparing.
“Det var fedt, at overbringe den gode nyhed. Et ekstra beløb på kistebunden i den størrelsesorden åbner jo masser af muligheder og giver grobund for realisering af drømme og planer,” siger filialchef Claus Nielsen fra Nordea i Fredericia.
En del af bankens kunder vælger Gevinstopsparing. Det skyldes, at man frit kan hæve pengene på kontoen. Hvis det indskudte beløb er mindst 500 kroner, og det står på kontoen i en hel kalendermåned før udtrækningen, har man chancen for at vinde en af de månedlige præmier. Der udtrækkes en hovedpræmie på 1.000.000 kroner hver måned.
Vinderen ønsker at være anonym.