Rare penge til Diabetesforeningen
STØTTE: Diabetesforeningens lokalafdeling i Køge var fredag den 14. november inviteret til at måle blodsukker på personalet hos FeF Chemicals i Køge - i forbindelse med Verdens Diabetesdag.
- FeF Chemicals havde gjort meget ud af at markere, at det var diabetesdag. De havde pyntet flot op i kantinen, lavet et bord for at anskueliggøre, hvor meget sukker, der er i forskellige produkter, og ikke mindst, havde de meget sundt mad og drikke til deres personale, fortæller formand Johnna Andersen fra Diabetesforeningen i Køge.
To personer fra Diabetesforeningen og en diabetessygeplejerske deltog i arrangementet.
Der blev målt blodsukker på cirka 50 personer og man fandt nogle, der lå lige i overkanten af normaltallene og en der lå lidt rigeligt over normaltallene.
Inden man påbegyndte blodsukkertagningen, fik lokalforeningen overrakt en check på 6.010 kr. som FeF Chemicals havde besluttet at give til foreningens arbejde. Det var overskuddet fra salg af effekter efter en oprydning på inventardepotet.
- Diabetesforeningens lokalafdeling i Køge er meget taknemmelige for den store check, da pengene falder på et tørt sted. Et beløb vil blive brugt i tilskud til vores årlige julefest, hvor der deltager en del diabetesbørn og deres forældre, og de plejer år efter år at få en fin julegave. Julefesten fungerer også som et erfaringsudvekslingsmøde mellem forældre, hvis børn har diabetes type 1. Endvidere solgte lokalforeningen skrabelodder til fordel for diabetesbørn, slutter Johnna Andersen.
pm