Fortsæt til indhold

FCR hepper på Horsens

En lokal sejr over Køge og en god indsats fra jyderne kan holde håbet i live hos FCR vinteren over

Arkiv
Arkiv

Vinterpausen i fodboldens 1. division nærmer sig hastigt, og for FC Roskilde vil den med sikkerhed give anledning til en god portion selvransagelse.
Efterårssæsonen har mildt sagt været svingende for de lokale fodboldhelte med alt fra flotte indsatser mod stærke hold til rent sløs mod svage modstandere.
I skrivende stund er det de sløsede præstationer, der præger billede.
I weekenden spillede roskilde-klubben på udebane mod sæsonen anden oprykker fra 2. division, Skive, og kampen endte 1-0 til værterne.
Nederlaget i det jyske betyder, at FC Roskilde stadig ligger i bunden af divisionen.

Frelse i østjyder

På fredag spiller holdet fra Rådmandshaven årets sidste kamp i 1. division, og den skal vindes, hvis FCR vil gøre sig forhåbning om at tilbringe vinterpausen på en lun plads over nedrykningsstregen.
Da de to hold tørnede sammen i august, endte kampen 1-1.
Et sådan resultat vil dog ikke være nok til at hive truppen fra domkirkebyen op på den behagelige side af den berygtede streg.
En sejr vil bringe FCR et point foran Køge i det samlede resultat.
Desværre er det ikke helt så enkelt, for køgenserne er en kamp bagefter roskilde-holdet.
Dermed har de stadig en mulighed for at lægge sig foran efter fredagens opgør, når de søndag 30. november spiller mod Horsens.
Som en ekstra forhindring i FCRs kamp for en vinterplads over stregen, må Vejle heller ikke vinde deres sidste kamp i vintersæsonen, hvor de også skal møde Horsens.
Hvis man vil være med til at holde håbe om en lun vinter for FCR i live, spilles kampen mod Køge fredag kl. 19 i Idrætsparken.
hw