Fortsæt til indhold

Dans, disko og drømme på EG

Arkiv
Rune Weitling

Hold nu ferie for en fest! Omkring 1600 elever, forældre og lærere havde sidste fredag aften sat hinanden stævne til årets store fest på Esbjerg Gymnasium.
Som vanligt var afgangseleverne i flot galla look, 2g'erne i farverig diskoudklædning og første årgang havde fået den nemme løsning med et valgfrit dress. Festen bød traditionen tro på et sandt overflødighedshorn af indslag og oplevelser samt en 3-retters menu serveret af Den Røde Okse.
"Det var en fantastisk fest med en herlig helhed i overgangene mellem de mange elevindslag. Lige fra danseopvisning ved de forskellige årgange med lanciers, diskodans, jive over øl-smagning for forældrene. Øl, som de studerende vel at mærke selv har brygget i naturvidenskab," fortæller rektor Erling Petersson, der også som altid glædede sig over, at EG's særlige fødselsdagssang blev sunget.
"Det var bare en kanon fest med masser af dans og glade elever," lyder det fra rektoren mandag morgen.

Så kan man vist ikke se ret meget mere cool ud. Friske fyre klar til en sjov aften.
Smukke unge kvinder i galante galla-rober. Jo, der var stil over det, da EG inviterede til bal.
De unge mennesker festede, som var der ingen i morgen, mens forældrene betragtede de nyeste dansetrin.
Skål og tillykke med fødselsdagen EG.