Få hjælp i bibliotekets IT-café
BORUP/KØGE: På Borup Bibliotek og Køge Bibliotek bliver der resten af året mulighed for at komme og få hjælp til forskelligt, der har med computer og internet at gøre.
Her kan man få hjælp til at oprette e-mail, installation og opdatering af programmer på sin computer, bestille NemID, få gode råd om pc-sikkerhed, vejledning i Windows Office-pakken, smartphone og o.l.
I It-caféen sidder Per Jørgensen i Borup samt Karsten Specht og Ove Nordhild Olsen i Køge klar til at tage i mod. Per Jørgensen, Karsten Specht og Ove Nordhild Olsen er blandt KøgeBibliotekernes frivillige.
- Hvis du skal have hjælp til digital selvbetjening og allerede har NemID, skal du huske at medbringe dit nøglekort, oplyser bibliotekar Randi Pedersen.
Tilmelding er ikke nødvendig, man møder bare op. Vær opmærksom på, at der måske er lidt ventetid.
It-caféen har åbent alle tirsdage til og med den 16. december 2014. I Borup er det kl. 14.00–16.00 og i Køge kl. 15.30–17.30.
pm