NygadeHuset byder på julehygge og teater
Søndag er der masser af aktiviteter i NygadeHuset - herunder teater
NygadeHuset åbner igen dørene på søndag, og denne gang kan man få et hyggeligt teaterstykke med i pakken, hvis man vælger at bruge sin søndag i NygadeHuset.
Her kan man opleve en legeforestilling af børneteatret Ratatas med titlen Det er jul! Hjerternes fest! I stykket kan man opleve bondekonen, der passer på nissen på loftet. Og nissen passer på dyrene i stalden, til nissens store forbavselse kommer en engel som fortæller, at der var engang hvor dyrene også passede på nogen i en stald!
Med sang og musik leges der gennem hele forestillingen, og børnene inviteres med i spillet. Bagefter kan der frit leges med alle rekvisitterne.
Forestillingen er perfekt for de 2-8 årige og deres familier.
Billet til forestillingen skal købes på www.nygadehuset.dk
Forestillingen flankeres af en række kreative workshops der byder på blandt andet engleværksted, åbent glasværksted, krympeplast, perler, havregrynskugler og selvfølgelig en masse julepynt,- så der bliver god mulighed for at få lavet nogle julegaver.
Aabenraa & Omegs Folkedansere står for en rytmisk workshop med sang, dans og rytmik for de ca. 2-6 årige.