Fortsæt til indhold

Julemanden tændte julelysene i Herfølge

Arkiv
Per Møller

HERFØLGE: ulen holdt sit indtog i Herfølge fredag eftermiddag den 28. november. Traditionen tro var Julemanden steget på toget i Køge med ankomst til Herfølge Station lidt over kl. 16.30.
Her blev Julemanden mødt af mange forventningsfulde børn og voksne, der efter at have budt ham et varmt velkommen fulgte ham - anført af et veloplagt Nisseorkester - ned til Billesborgvej, hvor det store juletræ ventede på at julelysene skulle tændes.
Dette job udførte Julemanden også - hvorefter der blev spillet og sunget julesange og i den store sæk havde Julemanden flødekarameller som han rundhåndet delte ud til alle.
Fotograf Jørgen Jørgensen var blandt de fremmødte ved juletræstændingen i Herfølge og han fik bl.a. disse stemningsbilleder med sig hjem til Lørdags-Avisen.

(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).
(Foto: JCJ).