Fortsæt til indhold

UGENS GLIMT

Arkiv
Arkiv

Her er en lille kavalkade af stort og småt fra avisens udgivelsesområde denne uge

Forleden kunne Apenrader Ruderverein afslutte sæsonen med standerstrygning. Standerstrygningen var i år kombineret med en ekstraordinær generalforsamling, hvor optagelse i”Dansk Forening for Rosport” blev enstemmigt vedtaget. (Privatfoto).
425 børn var i fællesskab med til at vække julemanden på Oldemorstoft i Padborg i lørdags. Den Sønderjyske Garde spillede til vækning, og der blev uddelt gratis godteposer til børnene, som gav sutter, gaver, ønskesedler og flotte tegninger til julemanden.
Da stormen Bodil rasede resulterede det i mange væltede træer rundt omkring - også i plantagen ved Fladhøj ved Rødekro. Ejeren, Jesper Fink, har nu valgt at fælde alle grantræer der var tilbage. Der skal nu plantes ny skov. (Privatfoto).