Fortsæt til indhold

Klassiske klavertoner på Konservatoriet

Arkiv
Arkiv

En gruppe klaverstuderende forbereder sig i øjeblikket på at vise det esbjergensiske publikum hvad de har arbejdet med i øvelokalerne i dette semester. Koncerten finder sted fredag den 19. december kl. 19.30 i konservatoriets koncertsal. Lejligheden til at komme ud at øvelokalets trygge rammer er sket på initiativ fra de studerende selv, der understreger vigtigheden af også at møde et publikum med jævne mellemrum:
"Alt det arbejde man har lagt i musikken, skal jo gerne komme andre mennesker til glæde. Derudover skal vi som studerende også øve os på at blive godt vant med koncertformen. Det er bare noget helt andet at spille i spotlight på et stort koncertflygel med alles opmærksomhed rettet mod én. Situationen er både skræmmende og fantastisk. Man er koncentreret på en helt særlig måde," fortæller Julie Brorsen Smidt, der er blandt aftenens pianister.
Aftenens program byder på meget forskellig musik fra komponister som Scarlatti, Mendelsohn og nulevende Søren Nils Eichberg. Koncerten er gratis og alle er velkommen.