Fortsæt til indhold

Ellen står bag bardisken

Arkiv
Lars Saugbjerg

“Denne bodega har utrolig søde gæster. Der er aldrig ballede.”
Ordene kommer fra Ellen Blicher, der netop har overtaget bodegaen på Gl. Landevej i Erritsø.
“Erritsø Bodega, Hos Ellen”, hedder oasen, hvor tørsten slukkes og sjælen vandes - for fornøjelse og forfriskelse.

Erfaren kvinde

Ellen har hånden på tappehanen. Hun har, som hun formulerer det, været omkring ude i byen.
“Jeg har været servitrice siden jeg var 20-21 år. Jeg har også haft Kahytten i Oldenborggade - det er vel omkring ni år siden,” fortæller Ellen Blicher, der bor i Sanddal med sin mand og to børn, tvillingepiger på ni år.

Ånden bevares

For Ellen er det på ingen måde en uvant situation at stå bag bardisken.
“Alligevel er det ikke uden nerver, at jeg overtager bodegaen. Den tidligere ejer, Gunnar Yde, har haft bodegaen i 34 år og er meget vellidt. Det kan være sin sag at løfte arven,” siger Ellen og serverer et stort smil over bardisken.
“Men det er en god bodega. Jeg vil bevare bodegaens gode ånd med ny og frisk energi. Måske kommer der et par nye tiltag hen ad vejen: Kort- og billardspil, men atmosfæren vil stadig være intakt,” fastslår Ellen Blicher, der trods sommerfuglene i maven, har glædet sig til at blive bodega-ejer.

Har det i blodet

“Jeg føler bare, at jeg skal være selvstændig igen. Da jeg fik børn fortrængte jeg den følelse, men nu er den tilbage. Stedet er perfekt, og jeg håber, at kunne gøre Gunnar Yde kunsten efter. Så står jeg her bag disken om 30 år - som 67-årig,” griner Ellen Blicher, der har beværtningsmiljøet i blodet.
“Ja, mine forældre har drevet kro, og min bror havde Frederik D. 7 i gamle dage, så det lå jo i kortene, at jeg også skulle lande på den hylde. Det er jo et liv med masser af smil, glæde og musik - dagen lang. Selvfølgelig er en 13 timers vagt hård, men jeg elsker at tale med mennesker. Jeg elsker at lytte og være nysgerrig på den gode måde, uden at snage.”
Hele ejendommen, Gl. Landevej 36, er på Ellen Blichers hænder, inklusive pizzeriaet, der er nabo til bodegaen.
“Her fortsætter lejerne. Og man kan godt få sin pizza serveret i bodegaen,” lover Ellen, der i øvrigt ikke står alene bag bardisken.
“Jeg har verdens bedste servitrice, Lene, som har været her i 11 år. Hun fortsætter.”
Ellen Blicher holder åbningsreception den 17. januar fra klokken 13-17.