Niels Juul-Olsen hyldet som "Årets Foreningsleder" - Joakim Lander som "Årets Idrætsnavn" 2014
Desuden var der en Ærespris 2014 i Køge kommune til Kurt Dose fra Køge Orienteringsklub
HYLDESTARRANGEMENT: Teaterbygningens store sal var torsdag eftermiddag fyldt til sidste plads, da Køge kommune afholdt sit traditionsrige hyldestarrangement for årets mange dygtige idrætsudøvere, der fælles for dem alle har været en tur på medaljepodiet en eller flere gange indenfor deres idrætsgren. Ved SM, DM, NM, EM og VM arrangementer.
Ialt 165 medaljetagere var tilmeldt arrangementet, og de fleste af disse havde trænere og ledere, forældre, m.m. med til seancen.
De mange medaljetagere repræsenterede ikke færre end 18 forskellige klubber.
De repræsenterede klubber var Greve Gymnastik og Trampolin - idrætsudøveren er bosat i Køge - Gymnastikforeningen Køge Bugt, Herfølge Boldklub, Køge Atletik Køge BMX Klub, Køge Bokseklub, Køge Bueskyttelaug, Køge Cykel Ring, Køge Dykkerklub, Køge Judoklub, Køge Kano og Kajak Klub, Køge Kricket Klub, Køge Orienteringsklub, Køge Petanque Klub, Køge Roklub, Køge Sejlklub, Køge Svømmeklub og Team Køge Volley.
Det var Per Sørensen der på vegne af Køge kommune traditionen tro kaldte de mange idrætsudøvere på scenen - en efter en. Her modtog de borgmester Flemming Christensen og kulturudvalgsformand Anette Simonis hyldest og håndtryk, ligesom de alle modtog en gave og en hilsen fra Køge kommune.
Ældste medaljetager var igen Kurt Dose fra Køge Orienteringsklub, der er gået hen og blevet 85 år. Yngste medaljetagere i 2014 var 8-årige Christian Læssøe og Jasper Kragh-Weber - begge fra Gymnastikforeningen Køge Bugt.
- Det er utroligt flot resultat og et bevis på, at vi i Køge kommune har et godt, aktivt og meget alsidigt og blomstrende foreningsliv, hvor mange af udøverne virkelig kan bide skeer med de bedste.
Det er vi stolte over - og vi glæder os allerede til at se - hvem ved - måske endnu flere til vores arrangement i 2015, sagde borgmester Flemming Christensen bl.a. i sin hyldesttale.
Kun ganske få medaljetagere var ikke nået frem til arrangementet - henvende sig til Ulla Madsen på Køge kommunes borgmesterkontor og få udleveret sin velfortjente gave og hilsen.
Tre prisuddelinger
I forbindelse med Køge kommunes hyldestarrangement er det også tradition, at "Årets Foreningsleder" og "Årets Idrætsnavn" i Køge kommune hyldes ved samme lejlighed.
I år var det femte år, disse to priser blev uddelt. Priserne uddeles i et samarbejde mellem syv lokale pengeinstitutter, Danske Bank, Jyske Bank, Nordea, Nykredit, Sparekassen Sjælland, Spar Nord og Sydbank samt Køge kommune, Køge Medie Center og Køge Handelsstandsforening.
Et panel bestående af repræsentanter fra alle 10 sponsorer udpeger tre nominerede i hver kategori ud fra de indstillinger der er indkommet i læser afstemningen i oktober måned.
Prisen "Årets Foreningsleder 2014" i Køge kommune tilfaldt Niels Juul-Olsen fra Gymnastikforeningen Køge Bugt, der har stået i front for at Køge kommyne nu har et gymnastik/springcenter til gavn for børn, unge og ældre, høj og lav. Til gavn for elitegymnastikken og for familien der ønsker aktive og hyggelige timer i gymnastikkens verden. Niels Juul-Olsen har bestridt formandsposten i GF Køge Bugt i adskillige år og har en stor aktie i at foreningen rangerer som den medlemsmæssigt største i kommunen.
De to øvrige nominerede i denne kategori var Kent Andersen fra Team HK Køge og Brian Schmidt fra Køge BMX Klub.
Prisen som "Årets Idrætsnavn 2014" i Køge kommune gik til Joakim Lander fra Køge Bokseklub, Joakim Lander har på bare to sæsoner formået at slå sit navn fast som ét af Danmarks største boksetalenter. Dette er sket ved en meget seriøs tilgang til træning og kamp. Joakim træner 6 dage om ugen udover at han går i 1. g på Køge Gymnasium og arbejder ved siden af sin boksesport som ung medarbejder i Netto. Joakim Lander er forgangsmand for alle unge boksere i klubben når det drejer sig om seriøsitet og indstilling til sin sport.
Til prisen ”Årets Idrætsnavn 2014” i Køge kommune var der for første gang fire nominerede. Det skyldes, at der var så tæt opløb, at nummer tre og fire sluttede på samme stemmetal – og hvad gør man så. Jo, man nominerer dem begge. De tre nominerede, udover Joakim Lander, var Sofie K. Rasmussen, Bowlingklubben Ravnsborg, Justin Shaibu, HB Køge og Brian Ankersen fra Team HK Køge.
Samtidigt blev der, i anledning af at det var 5. gang disse priser blev uddelt, også lejlighed til at uddele en speciel "Ærespris i Køge kommune", som tilfaldt Kurt Dose, den 85-årige leder og aktive udøver fra Køge Orienteringsklub.
Stort tillykke til alle.