Fortsæt til indhold

Teaterforeningen tog Peter med Storm

Peter Storm havde slet ikke regnet med at blive så bjergtaget

Arkiv
Peter Friis Autzen

“65 forestillinger på to dage! Måske endda flere endnu!”
Peter Storm tager sig til hovedet. Ikke af opgivenhed men af begejstring.
Som ret nyt medlem af bestyrelsen hos Fredericia-Middelfart Teaterforening har han været en weekend i Esbjerg for at vælge ud, hvilke forestillinger, foreningen skal præsentere i sæson 15-16.
“Jeg er helt målløs over det teaterudbud, der er her i landet. Og over hvor mange teaterforeninger, landet har. Der ligger altså virkelig stor kultur derude. Også i byer uden eget teater, hvor forestillingerne sættes op på et lærerseminarium eller lignende. Jeg vidste ikke, at der var så meget. Og at det var så godt. Det er fantastisk,” siger han.
I Esbjerg blev han og foreningens øvrige bestyrelse mødt af boder, skuespillere og teaterfolk, der gerne ville sælge deres turnéforestilling. Og et antal af forestillingerne blev præsenteret på scenen, hvor et par scener på fem-ti minutter blev spillet.
“Så sidder man der og krydser af og giver point på sin egen skala. Og til sidst vælger vi i fællesskab ud, hvilke forestillinger, vi ønsker. Og så starter en række kabaler, der alle skal gå op: Ønsket om et blandet repertoire, kan vi passes ind i forestillingens øvrige turné-plan, er teatersalen i Fredericia ledig og så videre. Dét kommer til at tage nogle måneder, hvorefter vi kan melde ud med næste sæson-program,” siger Peter Storm.

Teater-vækkelse

Peter Storm sidder i Middelfart byråd for Socialdemokraterne og er politisk udpeget til teaterforeningens bestyrelse.
Han er normalt en forholdsvis flittig kultur-forbruger. Bare ikke af teater.
“Jeg har vel haft 20-30 år uden en teaterforestilling. Og jeg havde egentlig ikke regnet med, at jeg ville blive så grebet af det. Men jeg skal da lige love for, at jeg er blevet bidt,” siger han.
Dels er han imponeret over bestyrelsens arbejdsindsats for foreningen. Og dels glæder han sig over de oplevelser, han har haft i teatrets mørke.
“For eksempel 'Kældermennesket' med Rasmus Bjerg. Hold da kæft!” siger han og leder for en gangs skyld efter ord.
Under Esbjerg-turen fik han oplevet mindst 65 forestillings-smagsprøver. Og han glæder sig allerede til at opleve de godt 20 forestillinger, foreningen vælger ud.