“Udvalget er uhyggeligt stort”
Vejle Specialfoder åbner afdeling i Fredericia, Krogsagervej 50
“Det her bliver vores største forretning. 560 kvadratmeter butik samt en 120 kvadratmeter stor gård. Udvalget i foder til dyrene er uhyggeligt stort,” lyder det fra Brian Studskjær, der glæder sig til at vise lokalerne frem ved et åbent hus arrangement den 6. december klokken 9-14.
Forretningen startede i beskedne lokaler i Sjællandsgade i Vejle. Det var i 1991 at tidligere entreprenør Jens Studskjær slog dørene op for “Vejle Specialfoder og Grovvarer”. Siden er der løbet meget vand i åen. Hustruen Aase Studskjær er kommet med i firmaet, “Skov og Have” er blevet en del af forretningen, og sønnen Brian Studskjær, der er uddannet dyrepasser, er blevet medejer i “Vejle Specialfoder Aps”.
I 2011 åbnede familien en forretning i Billund, og 1. december kom konceptet til Fredericia, Krogsagervej 50. Det bugner med alt fra foder til rideudstyr og plæneklippere.
“Skov og Have er også en del af forretningen her i Fredericia. Der findes jo ikke andre specialforretninger i byen, der forhandler og reparerer havebrugsmaskiner. Så det forventer vi os en del af,” siger Brian Studskjær, der erkender, at december ikke byder på det store havearbejde.
“Men åbningen skulle være nu. Land & Fritid lukkede, og vi vil ind på markedet. Samtidig er placeringen i Fredericia god - tæt på motorvejen”.
Foder til vildfugle
Juletid er grantid, og her kan den nye forretning være med.
“Gran og træer til jul, det kører jo lige nu. Det samme gælder foderet til for eksempel vildfugle. Forrige år solgte vi 29 tons i Vejle/Billund, så det ligger fast, at mange fodrer vildfulge. Nogle bruger over 500 kroner om måneden på det. Knækkede kerner, solsikker, hamp og jordnødder. Vores foder til vildfugle kan man ikke sammenligne med supermarkedernes. Deres kan måske bruges til hønse- eller duefoder,” smiler Brian Studskjær, der lover, at forretningen også får områdets absolut største udvalg i hestefoder.
Gårdhaven kommer til at rumme blandt andet spagnum, gødning og hegnspæle.
Kvalitet, erfaring og vejledning er nogle af nøgleordene.
“Vi har uddannet personale og sætter en dyd i professionel vejledning,” konstaterer Brian Studskjær, der ikke har flere butiksåbninger i støbeskeen - og dog.
“Måske Kolding kunne være interessant om 3-4 år. Nu må vi først se, hvordan fredericianerne tager imod os.”