Fortsæt til indhold

Indbrudstyv smed 46 tommers fjernsyn i haven

Julen har budt på en del indbrud i Koldingområdet

Arkiv
Jørgen Flindt

Der har været en del indbrud i løbet af julen i Koldingområdet. Blandt andet har der været indbrud i en villa i Hylkedalsparken, hvor beboerne fredag kom hjem og måtte sande, at en tyv havde været på spil.
Tyven havde forsøgt at stjæle et 46 tommers tv, men nåede ikke så langt med det, for af uvisse grunde var det blevet smidt i haven nær et drivhus. Ifølge Sydøstjyllands Politi lykkedes det dog tyven, eller tyvene, at få en Ipad, en bærbar computer samt et smykke skrin med.
Også i Lunderskov har der været et indbrud, hvor tyven havde været på spil to steder på Drosselvej. Begge steder er et vindue brudt op, og begge steder er der stjålet smykker og kontanter. De to indbrud på Drosselvej er fundet sted i løbet af 2. juledag.
På Hertug Abelsvej i Kolding er der ved et indbrud, begået enten 1. eller 2. juledag, stjålet tre bærbare computere samt en Play Station.
Også Brændkjærskolen i Kolding har haft ubudne gæster, som natten til lørdag lykkedes med at stjæle en stationær computer.