Solen skal skinne på Padborg
Padborg Fjernvarme vil investere i et stort solvarmeanlæg
Et stort solvarmeanlæg på 15.000 kvm. tændes efter planen 1. oktober på Visherredvej i Padborg. Padborg Fjernvarme har lige nu et projekt til godkendelse i Teknik- og Miljøudvalget i Aabenraa kommune, og hvis godkendelserne kommer i hus, så sættes planen i værk.
Anlægget kommer til at koste omkring 32 mio. kr..
Anlægget bliver med den slags solpaneler, der kan opvarme vand, der så kan transporteres direkte ud i forbrugernes radiatorer. Og anlægget er planlagt til en størrelse, der nogenlunde vil kunne dække behovet i sommermånederne.
“Vi har valgt denne løsning, fordi det er den, vi mener er bedst for os. Der er jo ingen grund til at producere mere varmt vand, end vi kan bruge om sommeren”, lyder det fra formand for Padborg Fjernvarme, Jan Riber Jakobsen.
Anlægget forventes at kunne dække omkring 17% af forbruget, og prisen på solvarmedelen låses fast på varmeprisen fra 2014. På den måde bliver det altså ikke dyrere for forbrugerne, men heller ikke billigere i første omgang.