Fortsæt til indhold

Oliver Eggert er stoppet i SønderjyskE

Kontrakten med den unge back ophævet efter gensidig aftale

Arkiv
Mikkel Hansen

Den unge venstre back Oliver Eggert er stoppet i SønderjyskE.
Hans kontrakt med klubben er ophævet efter gensidig aftale. Det bekræfter SønderjyskE til Lokalavisen.
Kontrakten blev ophævet i mandags, og det skete efter ønske fra Oliver Eggert selv, der ønskede mere spilletid, end der var udsigt til i SønderjyskE.
"Oliver vil gerne prøve noget andet, og det vil hverken jeg eller Simon Lindhardt stå i vejen for. Det er hans valg," siger SønderjyskE-træner Morten Henriksen.
Med Eggerts afgang bliver SønderjyskE svækket i bredden på venstre back-positionen, hvor klubben også råder over Kasper Køser og Andreas Nielsen. Sidstnævnte har det meste af sæsonen døjet med en skulderskade, og han er netop blevet undersøgt af en specialist i Viborg. Alligevel er der ingen planer om at finde en erstatning for Oliver Eggert.
"Vi råder over 17 spillere i truppen, så vi skal stadig sortere en fra til hver kamp. Vi spiller sæsonen færdig med den nuværende trup, men vi skal selvfølgelig ikke have flere skader på den position. I så fald har vi dog mulighed for at bruge nogle andre spillere på den position," siger Morten Henriksen.