Bjørnen og Musen - et foredrag om Rusland
Onsdag aften den 14. januar på Køge Bibliotek.
FOREDRAG: Før man får cementeret fjendebilleder og stereotypier, er det værd at lære mere om det russiske folk.
De tænker nemlig ikke helt som os.
- Hertil har vi fået litteraturredaktør, kommentator og journalist Anna Libak til at holde foredrag på Køge Bibliotek onsdag 14. januar kl. 19.00.
I Danmark gør de kendte alt hvad de kan, for at overbevise os om at de skam er helt almindelige. I Rusland gør de kendte alt hvad de kan, for at overbevise offentligheden om at de er noget helt specielt, siger bibliotekar Randi K. Pedersen fra Køge Bibliotek.
Denne aften vil Anna Libak kortlægge den danske og den russiske folkekarakter og giver sit bud på årsagen til forskellene.
Anna Libaks store kendskab til Rusland er kendt fra TV og andre medier. Sprogofficer, exam. art i russisk, korrespondent for Berlingske Tidende 1999-2003 er blot få af hendes kvalifikationer og som bestyrelsesmedlem og medredaktør ved Det Udenrigspoltiske Selskabs kvartalstidsskrift "Udenrigs" er hun til stadighed skarp på de udenrigspolitiske dagsordener.
Billetter til foredraget kan købes via www.koegebib.dk..
pm