"Blomster har altid været mig"
Heidi Christensen har netop slået dørene op for Blomsterhuset på 6. Juli Vej i Fredericia
Duften er liflig i den hyggelige blomsterforretning på 6. Juli Vej 85. "Blomsterhuset" står der på skiltet, lige ved siden af Slagter Jacobsen. Farverige buketter, strålende dekorationer og smukke orkideer frister i butikken, som 39-årige Heidi Christensen åbnede den 4. april.
"Nu er mine tre børn blevet så store, at jeg tør springe ud som selvstændig," fortæller Heidi Christensen, der med et smil tilføjer, at manden jo så må yde sit på hjemmefronten - i Vestbyen.
"Ja, der skal jo stadig handles og laves mad...".
Heidi Christensen har tidligere arbejdet som blomsterbinder i Middelfart og Nørre Aaby.
"Blomster har altid været mig. Det begyndte som en hobby, hvor jeg blandt andet lavede dekorationer til familiefester osv. Efterhånden fik jeg smag for det, og i dag har jeg min egen butik. En butik med en rar atmosfære, hvor der er god tid til hver enkelt kunde."
Heidi Christensen spiller på alle "blomster-tangenter" - dog ikke brudebuketter.
"Jeg er nok lidt for perfektionistisk, så det må komme med tiden, efterhånden som jeg kan dygtiggøre mig gennem kurser," siger hun.
Åbningstidspunktet er god timing.
"Nu er det jo påske, hvor jeg holder åbent. Det er jo en travl tid, hvor alle skal have en buket med til familiebesøget."