“Jeg er ikke polyester-typen”
Hellere brugt i god kvalitet end nyt i dårlig kvalitet
Polyester-citatet kommer fra Anne Rømer Holm. Hun beskriver sig selv som en ildsjæl og kræsen æstetiker. Desuden er hun indehaver af webshoppen “Trappen op“.
Lørdag, den 3. maj fra kl. 14.00 slår hun for første gang dørene op til en fysisk butik med samme navn. Trappen Op kommer til at ligge på adressen Hvidbjergvej 12, Hvidbjerg Strand i Børkop. Hidtil har hun ellers huseret kun på nettet med salg af Unika-ting med muligheden for en fysisk butik som noget, der lå lidt længere ude i fremtiden.
Kunst og personlig stil
“Men nu har jeg fået så mange henvendelser om, så nu springer jeg ud idet,” siger Anne Rømer Holm.
Hun er samboende og mor til en søn på fire, og hun har altid været interesseret i antikviteter, kunst samt det at have en egen, personlig stil.
Også fernisering
Samtidig med åbningen af den fysiske butik afholder Anne Rømer Holm fernisering med to kunstnere. Skulptør Fleming Jarle og billedkunstner Annette Hornskov Mørk udstiller, og så kan folk komme og nyde udstillingen samt et glas vin.
Fleming Jarle er skulptør med eget støberi skaber skulpturer, der fylder noget fysisk udover mindre værker. Værkerne er støbt i aluminium. De er tunge at røre ved og se på. Annette Hornskov Mørk er født i Vejle og uddannet på Aarhus Kunstakademi. Hun skaber billeder og arbejder derudover med grafisk kunst og produktion af katalog- og bogomslag med udgangspunkt i kunsten.
Anne Rømer Holm er glad for, hun har kunnet gøre sine personlige interesser til sit levebrød og beskriver forretningen som et luksuskoncept.
“Her er ingen Korea-import,“ som hun malende fortæller det.
Står inde for ægthed
“Alt er ægte og jeg kan selv stå inde for det.“ Det er ikke ensbetydende med, man skal af med en bondegård for at handle hos Trappen Op, men man kan både finde blik-skilte, gamle lysekroner, pelse og tasker.
Anne Rømer Holm samler da også stadig selv flittigt.
“Jo, jeg samler, og så stiler jeg hele tiden efter at stile højere, og så skiller jeg mig af med lidt efterhånden, så der er plads til mere. Det er sådan en god cyklus,” siger Anne Rømer Holm.
Åbningstider
Åbningstiderne i den nye butik vil være hver fredag og lørdag eftermiddag og ellers efter aftale. Forretningen tager også i kommision.