Fortsæt til indhold

Et pust fra Færøerne

9. maj. Billedkunstner Annelisa Johansen udstiller sine akrylmalerier i Kulturhuset Rejsestalden.

Arkiv
Arkiv

”Mine malerier er ofte et resultat af en farverig proces, der svinger mellem de stærke røde farver og de blå og lyse farver: Spejlblanke fjorde med høje fjelde og stormfulde aftener med havet i oprør, øjeblikke som altid kommer frem igen og giver energi og inspiration”, fortæller Annelisa Johansen.

En stor del af inspirationen til malerierne henter Annelisa fra Færøerne, hvor hun er født og opvokset.
Med tilknytning til "Atelier 40" i Kirke Værløse og Måløv Kunstforening er netværket af kunstnerkollegaer stort og Annelisa har udstillet et stort antal steder både på gallerier, store som små virksomheder, og har også flere gange lagt vejen forbi Færøerne med sine værker. Se mere på www.annelisa.dk

Udstillingen løber fra d. 9. maj – d. 3. juni. Kom og mød kunstneren til ferniseringen søndag den 11. maj kl. 14-16. Udstillingen kan ses i Rejsestaldens almindelige åbningstid.