Ny direktør i Business Kolding
Fonden Business Kolding har ansat Tommy Langhoff
Det er en erfaren leder med stærke resultater som CEO og forretningsudvikler indenfor brancherne servicevirksomheder, retail, industri og konsulent service, der 1. juni overtager tøjlerne i Fonden Business Kolding.
Erfaringen er skabt i store internationale koncerner som Siemens og Kinnevik, og ikke mindst fra adskillige succesfulde opstartsvirksomheder – senest som CEO og co-founder i EffiMat Storage Technology A/S i Odense. Tommy har stået i spidsen for organisationer i størrelsesordenen fra 1 til 500 medarbejdere placeret i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Tyskland og Baltikum.
”At skulle skabe de rigtige rammevilkår for vækst hos både nye og eksisterende virksomheder og inden for handel og turisme er en vanvittig spændende og positiv opgave, som jeg ser virkelig meget frem til. Det er en opgave jeg er meget ydmyg overfor, men hvor jeg også er helt sikker på, at jeg kan bidrage med min erfaring og person. Jeg har på egen krop prøvet at lede små og store virksomheder, og i Business Kolding skal vi favne dem alle med vores rådgivning”, fortæller Tommy Langhoff.
Den uddannelsesmæssige baggrund består af en Officersuddannelse i Hæren, HD i Afsætning og Business Kolding Institutes Executive Management Program i samarbejde med INSEAD.
Formand i Fonden Business Kolding Otto Popp Clausen:
”En enig bestyrelse har peget på Tommy Langhoff som den helt rigtige mand i spidsen for Fonden Business Kolding. Med ham får vi en kapacitet som både kender de etablerede virksomheders behov for service, og som samtidig på egen krop har oplevet hvad der skal til for at få succes med en iværksættervirksomhed.”
Tommy Langhoff er 43 år og gift med Lone, der arbejder i Babysam i Vejle / Kolding. De bor i trekantområdet og sammen har de syv børn i alderen 3-18 år, og nogle vil genkende dem fra TV2s programserie ”Min virkelig store familie” i 2011 og 2012.
Når tiden ikke går med arbejde og familie tilbringes en del af den med løbesko på – og Tommy stiller igen til start til Kolding Løbet den 25. maj.