Jægerspris Netværk vil styrke byen
De 46 medlemmer af Jægerspris Netværk vil gøre deres by mere attraktiv
Jægerspris “Hvis ikke noget er i udvikling, så er det under afvikling.” Så enkelt kan det siges, hvis man spørger formand for Jægerspris Netværk Søren Bryde om det primære formål med foreningen.
Sammen med de øvrige 45 medlemmer af Jægerspris Netværk er det primære mål nemlig at forskønne byen.
“I de to år vi har eksisteret, er der sket rigtig meget. Meget af det bliver finansieret gennem vores årlige bankospil, som er for hele byen. Da der var banko i november sidste år deltog 800 mennesker,” siger Søren Bryde og fortsætter:
“Hvis vi kan forskønne byen og løfte butikslivet, så der bliver flot, så bliver her ikke bare rarere at være, vores huse vil også være mere værd.”
De 46 medlemmer af Jægerspris Netværk, som alle er erhvervsdrivende, ligger ikke på den lade side. Seneste tiltag er de store blomsterkummer, som netop nu pryder området omkring Hovedgaden. Men her stopper det ikke.
“Nu kårer vi Byens Pryd, og det skal borgerne hjælpe os med,” siger Bryde og fortæller, at man kan stemme på en smuk ejendom i byen, som af en jury kan blive indstillet og senere kåret ved Blå Nat i Jægerspris. Læs mere på foreningens hjemmeside: www.jpnet.dk