Fortsæt til indhold

Havefolket indtager genbrugspladserne

Årets læs af kompostorme er netop ankommet

Arkiv
Af Svend Mikael Larsen

På Arwos' genbrugspladser er havesæson lig med højsæson. For når træerne er skåret til, græsset slået, og havemøblerne skiftet ud, står Arwos klar til at tage imod både have- og træaffald.
De mange tons haveaffald bliver til biobrændsel og kompost, og derfor er det vigtigt, at det sorteres rigtigt. Som noget nyt skal haveaffald derfor ikke længere smides i én stor bunke. I stedet er der nu to bunker ved siden af hinanden: En til hårdt haveaffald og en til blødt.

Det hårde og det bløde

“Hårdt haveaffald er grene. Blødt haveaffald er f.eks. græs, blade, småklip fra rosenbusken, små buske osv. De to typer haveaffald bliver genbrugt på to forskellige måder. Grenene bliver til biobrændsel og dermed til varme og energi. Alt andet haveaffald bliver til kompostjord, som man kan få glæde af derhjemme, ligesom vi bruger det som afdækningsjord på deponiet,” forklarer Paul Rygaard, der er Arwos' teamleder for de små genbrugspladser.
Også de gamle havemøbler kan blive til biobrændsel, men det er vigtigt, at de ikke smides ud sammen med almindeligt træ. For havemøbler er – ligesom langt det meste af det træ, vi bruger udendørs – trykimprægneret. Trykimprægneret træ kan danne giftig røg, når det afbrændes, og derfor bliver det kørt særlige anlæg, hvor det afbrændes uden at skade miljøet.

Gratis kompost

Når traileren er tømt, kan man jo pasende fylde den op igen med kompostjord, som er gratis på Arwos' genbrugspladser er gratis, og man kan få så meget, man vil, så længe lager haves.
“På vores hjemmeside kan man løbende se hvilke genbrugspladser, der har kompostjord netop nu, så man er sikker på ikke at køre forgæves,” siger Paul Rygaard.

Kompostorme i posevis

Vil man hellere lave sin egen kompost, er der også hjælp at hente hos Arwos. Årets læs af kompostorme er nemlig netop ankommet til genbrugsbutikkerne i Padborg og Aabenraa. Herfra sælges de i store poser til 20 kroner.
“Hvis du vil i gang med at lave din egen kompost, har vi alt, hvad du skal bruge i genbrugsbutikkerne. Vi sælger nye kompostbeholdere, og ormene er klar til at hjælpe komposteringsprocessen godt i gang. Den kompost, du laver, giver næring og liv i din have, og samtidig får du mindre affald i din skraldespand,” siger Halfdan Neumann fra Arwos' genbrugsbutikker.