Fortsæt til indhold

Nostalgisk eftermiddag i Køge Boldklub

Arkiv
Arkiv

FODBOLD: 75-80 mennesker troppede onsdag eftermiddag op i Køge Boldklubs klubhus på Køge Stadion, hvor Boldklubbens Venner havde indbudt til åbent hus for at markere at det på dagen var 60 år siden, klubben med 0-0 mod B.93 på Køge Stadion hjemførte sit første danske mesterskab - og skrev sig ind i historiebøgerne som den første klub i provinsen til at hjemføre titlen.
De to klubber var repræsenteret med hver to spillere fra den historiske kamp - for B.93 deltog Flemming Nielsen og Leif Rønnow, mens Køge var repræsenteret med Povl Tiller Sørensen og Rudy Kannegaard.
Det blev en eftermiddag i nostalgiens tegn, hvor klubmedlemmer, venner af klubberne og andre interesserede - bl.a. rigtigt mange der havde været på Køge Stadion som tilskuer den dag for 60 år siden - mødte frem. Mange var flinke til at medbringe scrapbøger og autografbøger der blev studeret grundigt.
- Desværre kom én af vore gæster fra B.93, Børge Madsen, hjem uden sin autografbog, som vi hermed efterlyser. Skulle nogen ved en fejl have fået Børge Madsens autografbog - i A5-format - med hjem, kan man tilbagelevere den ved henvendelse i boldklubben eller hos en af bestyrelsesmedlemmerne i Køge Boldklubs Venner, som så vil sørge for, at autografbogen afleveres tilbage til Børge Madsen, som er ked af at have glemt at få sit højt værdsatte klenodie med hjem igen, siger Sven Erik Svensson, kasserer i Køge Boldklubs Venner.

Tidligere førsteholdsspiller i Køge BK, Alex Graulund (tv) i en snak med revisor i Køge Boldklubs Venner, Mogens Jersie Jensen. (Foto: JCJ).
Peter Rasmussen (tv) der var med på Køges DM-hold i 1975 i snak med bestyrelsesmedlem i Køge Boldklubs Venner, Mikael Mogensen. (Foto: JJ).
Rudy Kannegaard (tv) og Knud Nielsen studerer Edvin Hansens forgyldte fodboldstøvler der scorede sejrsmålet i en landskamp mod Sverige i oktober 1949. (Foto: JCJ).