Fortsæt til indhold

Triatlonstævne i og omkring Karlstrup Kalkgrav

Arkiv
Arkiv

TRISTHLON: Igen i år er der mulighed for at deltage i et helt unikt triatlonstævne i og omkring Karlstrup Kalkgrav. Det sker søndag d. 8. juni, når den lokale triklub Karlslunde Tri indbyder til årets Kalkgravstri.
Stævnet er både for dem, der dyrker triatlon til daglig, og for dem, der endnu ikke har prøvet kræfter med svømning, cykling og løb - lige efter hinanden.
Der er to distancer: Sprint- og OL-distancen. Alle kan deltage på sprintdistancen, hvis blot de har mod på 750 m svømning. De efterfølgende 20 km cykling kan godt klares på en citybike, og du bestemmer selv tempoet på løbeturen, der er omkring 5 km. OL-distancen er dobbelt så lang.
- Det er fantastisk, at vi igen i år har muligheden for at samle folk til et hyggeligt og spændende stævne i vores smukke nærområde. Sidste år var stævnet en stor succes på trods af regnvejr, og vi satser på endnu flere deltagere år, fortæller en af stævneudvalgets medlemmer Thomas Hansen.
Også Karlslunde Tris formand Brian Hesselø glæder sig til stævnet:
- Triatlon er blevet meget populært, og vi har fået en masse nye medlemmer det seneste år. Det giver omtale lokalt, og vi har derfor kunnet tiltrække mange sponsorer til dette års stævne. Det er med til at gøre stævnet endnu mere interessant for deltagerne. siger formanden.
Det er noget helt særligt at svømme i Karlstrup kalkgrav, der med sit turkisblå ferskvand på en solskinsdag giver associationer til bjergsøer i det sydlige Europa.
- Det er en af grundene til, at jeg valgte dette stævne fremfor et af de mange andre stævner i forsommeren, fortæller debutant Tina Pedersen fra Smørum og fortsætter:
- Jeg har tidligere deltaget i blandt andre Brøndby Kvindetri, men det trak i mig efter at prøve at svømme udendørs. Det bliver en stor oplevelse. Jeg glæder mig - og har samtidig lidt sommerfugle i maven.
Hvis du lige som Tina og en masse andre har mod på at prøve kræfter med triatlon, er der stadig ledige pladser på begge distancer til Kalkgravstri den 8. juni.
Du kan tilmelde dig via Karlslunde Tris hjemmeside www.karlslundetri.dk.