Hanne Nehm udstiller billedkunst i Ejby
EJBY: I hele juni måned udstiller HANNE NEHM sin spændende billedkunst i Ejby Medborgerhus.
Hanne Nehm er uddannet på Kunsthåndværkerskolens tekstillinje fra 1956-60. Hun har haft eget stoftrykværksted, arbejdet som designer for flere tekstilfabrikker og undervist i stoftryk i 10 år. Desuden har hun taget en uddannelse som teknisk assistent. I 18 år har jeg været ansat i et rådgivende ingeniørfirma, hvor hun blandt andet har været firmaets grafiske designer og har arrangeret interne kunstudstillinger og eksterne udstillinger for firmaet.
Sideløbende med dette har jeg taget undervisning i tegning, maling, grafik, papirfremstilling, glasforarbejdning og papircollage og arbejder nu med disse emner. Endvidere har jeg undervist i tegning og akvarelmaling.
I forbindelse med udstillingens åbning holdes der fernisering lørdag den 31. maj kl. 14-16. Alle er velkomne.
Udstillingen kan besøges i bibliotekspunktets åbningstider mandag og onsdag kl. 10-13 og tirsdag, torsdag og fredag kl. 15-18.
Se evt. www.ejby-medborgerhus.dk for yderligere information.
pm