Fortsæt til indhold

Den diskrete magt

Festivaldirektør Henrik Rass runder de 60 som en af Roskildes mest indflydelsesrige personer, men han gør meget ud af at være tilbageholdende

Arkiv
Af Torben Kristensen

Foto: Erling J. Pedersen - Jeg er slet ikke noget magtmenneske, men foretrækker at være mere diskret og arbejder lidt tilbagetrukket. Derfor er jeg ikke interesseret i at være kendt, og det kræver efter min opfattelse også en god portion pli, når man skal repræsentere en organisation med så stor indflydelse. Sådan svarer Roskilde Festivals direktør Henrik Rasmussen, når hans foretagende i dag udnævnes til byens mest magtfulde – efter lukningen af Roskilde Bank. Han er faktisk stolt over at have modtaget en pris for effektiv ledelse uden hele tiden at skulle sætte sig selv i forgrunden. Festivalen har i dag en årlig omsætning på op mod 300 millioner kroner om året og 60 heltidsansatte i det nuværende hovedkontor på Havsteensvej. Desuden er her der 30 praktikanter. Dertil kommer så de 850 frivillige, der er i gang hele tiden og let når op på 1.000 arbejdstimer i løbet af et år. Sidst, men ikke mindst er der så de 32.000 frivillige, som i juni og juli får det kæmpemæssige arrangement på Dyrskuepladsen til at klappe år efter år. Flertallet af de mange frivillige kommer stadig fra Roskilde, og det påvirker hele byens liv meget. De tager nemlig festivalens grundfilosofi om, at dygtige amatører i fællesskab kan udføre et stort professionelt arbejde, med i mange andre lokale aktiviteter.

Værdierne fra Roskilde

’Rass’, som han kaldes til daglig, har faktisk været med helt fra begyndelsen på Dyrskuepladsen; først som tilskuer, dernæst som frivillig medarbejder og i de sidste 26 år som ansat. Han kan godt mærke, at arrangementet er vokset og er blevet mere professionelt. Men det stiller også større krav til ham. - Jeg får mange henvendelser om at være med i det ene og andet og ville også gerne. Men jeg har måttet vælge noget fra. I dag er han med i styregruppen for det nye rockmuseum, bestyrelsen for Roskilde Festival Højskole og i bestyrelsen for Roskilde Katedralskole. Hvis han skal beskrive Festivalens idealer, er det først og fremmest ideen om, at mennesker i fællesskab godt kan skabe forbedringer. - Vi kan jo ikke redde hele verden, men vi prøver at udrette noget godt, både her i Roskilde og andre steder. - Når over 100.000 personer kommer til Roskilde hvert år, håber vi, at de også resten af året kan huske de værdier, de møder her.

Glad på farten

Festivalchefen indrømmer, at han godt kan lide at køre i sin Volvo, når familien skal til Toscana på ferie. - Når forholdene er til det på den tyske Autobahn, kan jeg godt lide at køre stærkt, men her er trafikanterne også disciplinerede og ved, hvad de har med at gøre. Blandt hans foretrukne raststätte på A Sieben er Allertal ved Hannover eller Pfefferhöhe i Taunus-bjergene.

Tid til mad

Andre gange går ferieturen til Skagen, hvor det er tid til en god dansk frokost eller et besøg for at beundre de berømte malere. Når han har tid, er Henrik Rasmussen glad for at pusle i køkkenet, og yndlingsretterne er meget varierede. - Caesar-salat med friske ingredienser er godt. Eller en velhængt bøf fra slagteren, for jeg holder af at grille. Små tapas-retter har den fordel, at der er noget, alle kan lide. - Sidste gang vi havde gæster, lavede jeg gammeldags citronfromage, og det blev faktisk en stor succes. Hans tredje passion er at stå på ski. Så følges familien til Les Trois Vallées i Haute-Savoie, fordi der er så stort et terræn med varierende sværhedsgrad for alle. For mange år tilbage købte de et hus, der tidligere var ejet af den gamle personaledirektør i Roskilde Sparekasse, Jørgen Svarre Nielsen, og her er de faldet godt til. - Selv om jeg nok arbejder for meget og har været for lidt hjemme, er familien den base, som giver tryghed og energi, forklarer han.

En vinderby

Gennem de år Henrik Rasmussen har levet i Roskilde, har han set den gamle domkirke-by udvikle sig kraftigt. - Nu er Roskilde jo snart vokset sammen med Svogerslev i vest og med Hedehusene i øst. Her er virkelig sket meget, der især blev sat i gang i de år, da Henrik Christiansen var borgmester. - For Roskilde Festival har det også været en stor rejse. I begyndelsen var vi jo ildeset, men nu er vi blevet samarbejdspartner med både kommunen, handelslivet, kulturelle foreninger, sportsklubber og mange andre. - Denne evne til at arbejde sammen på tværs af siloer eller kasser er en afgørende grund til, at der nu er fremgang i Roskilde, også økonomisk. Her sidder vi med en trumf, som gør Roskilde til en vinderby i forhold til mange andre, mener Henrik Rasmussen. Reception i Roskilde Kongres- og Idrætscenter tirsdag den 10. juni, klokken 15-18.