Fortsæt til indhold

Superligaen er langt væk - nok også i næste sæson

Fredericia kan se frem mod ny sæson i 1. division som et midterhold, forventer ekspert

Arkiv
Jørgen Flindt

En sæson er så godt som slut, og for Fredericias vedkommende med en placering i den leverpostejfarvet midte af 1. division.
“Det var nok, hvad Fredericia kunne have forventet, så en skuffelse synes jeg ikke sæsonen har været for Fredericia. Det var en række, hvor der var et meget bredt felt af klubber på nogenlunde samme niveau,” siger Alex Nørlund.
Han er tidligere medkommentator, når der blev vist kampe fra 1. division, og så har han lang erfaring på banen hos tre af de klubber, Fredericia kommer til at møde næste sæson, nemlig Vejle, Viborg og AGF.
Og en placering i midten af rækken kunne det godt ende med at gentage sig for FC i den sæson, der starter efter sommerferien.
Sådan ser Alex Nørlund det i hvert fald. Vi bad ham finde spåkuglen frem og kigge nærmere på den sæson, der kommer.
”Det er selvfølgeligt lidt nemt at sige, at nedrykkerne er favoritter til oprykning. Men sådan er det nu engang. AGF har førertrøjen på grund af et andet setup og økonomi end alle de andre hold. Viborg ligeså, selvom jeg er mere usikker på deres økonomi. Derudover bør Horsens kunne spille med om oprykning. Jeg tror ikke, at der bliver samme brede felt af midterhold. Rækken kan godt komme til at knække mere over,” siger Alex Nørlund.
Han ved godt, at det altid er svært at spå, og især om 1. division, som er en svær række at finde ud af, for holdene er de seneste år blevet meget jævnbyrdige.
”Det er altid taknemmeligt at stå udenfor og sige en masse ting, men nej, jeg ser ikke Fredericia som et hold, der kan rykke op. Der kan selvfølgelig ske mange ting i et transfervindue og så videre, men umiddelbart set, så tror jeg, at Fredericia bliver en del af midterholdene. Også i næste sæson. Det er et solidt 1. divisionshold, men heller ikke mere end det,” siger han.

Tid skal til

Han kunne godt se fidusen i, at Fredericia satsede mere på ungdommen, og tog det lange seje træk for at komme en række højere op. Og først og fremmest skal der tid til. Fredericia fik en ny træner før denne sæson, og den slags kræver tid, før resultaterne kommer.
“Tid skal til. Og så selvfølgelig kvalitet i truppen. Og her er der lige for tiden hold med mere kvalitet end Fredericia. Men alt kan selvfølgelig ske. Det så vi med Hobro, men der hører det også med til historien, at holdet og træneren har haft tid til at blive sammenspillet,” siger Alex Nørlund.
Om hans kig i spåkuglen holder stik, må tiden så til at vise. Det er jo en meget rund bold, og det er ret simpelt: Det er op til holdet at vinde så mange kampe, at spådommen gøres til skamme.