Fortsæt til indhold

Pizzamand står bag Hjertings nye café

Efter 16 år som pizzeriaejer har Yasin Bagdat netop åbnet Hjerting Café

Arkiv
Louise Ritter

Timingen er perfekt. Med sommervejr og is-lokkende temperaturer har Hjerting fået en ny café med både italiensk is, kaffe og bagels på menuen. Navnet er Café Hjerting og stedet er Gl. Guldagervej lige overfor Jon og Dittes Hus.
Bag disken står den 40-årige Yasin Bagdat. Cafeen er hans, og indtil den kører som smurt, vil han selv være at finde i køkkenet - en plads som er ham særdeles bekendt.
Indtil den 1. maj var han nemlig ejer af pizzariaet i Sønderris. Det er nu overtaget af en ven, mens Yasin Bagdat prøver kræfter med sandwich, salat, bagels og italiensk is i stedet for calzone, tomatsovs, revet ost og pizzadej. Efter 16 år som pizzeria-ejer skulle der ske noget nyt.
"Jeg arbejdede altid, og det var meget mere hårdt end det her bliver. Især fordi der er så meget klargøring på et pizzaria med dej, der skal laves, ost der skal rives og tomatsovs der skal forberedes," fortæller Yasin Bagdat, der ser frem til - på sigt - at få lidt mere fritid end de seneste 16 år har budt ham.
"Jeg var dog slet ikke i tvivl om, at det var en café, jeg gerne ville have, og jeg glæder mig," smiler Yasin Bagdat, der helt bevidst satser meget på det sunde valg i sin nye café.