Fuldt hus til indvielse af Skibby Sognegård
Skibbys nye sognegård skal være et hus for sognebørnene
Solen skinnede, og flagene vejrede i vinden søndag formiddag, da kirkeklokkerne ringede ind til højmesse i Skibby Kirke. Men denne søndag var ingen helt almindelig af slagsen. Skibbys nye sognegård skulle indvies, efter et omfattende byggeri til 13 mio.
“Det var en fantastisk dag. Der kom 150 mennesker, hvilket er, hvad der er plads til i den nye sognegård,”fortæller formand for menighedsrådet Dan Koch.
Og det var ikke kun sognebørn som var mødt op for at se deres nye 'kulhurhus' som Koch udtrykker det. Både biskop Lise-Lotte Rebel og provst Inge Bastkær Rasmussen deltog i festlighederne sammen med vores egen borgmester John Schmidt-Andersen, som også havde valgt at tilbringe formiddagen i Skibby. Projektet startede for fem år siden. Sognet har lånt de 13. mio kroner af stiftet, som skal tilbagebetales over ti år.