Fortsæt til indhold

Ny virksomheds-rådgiver hos LandboSyd

Arkiv
Arkiv

49-årige Hans Iversen er blevet ansat som ny virksomhedsrådgiver inden for svineproduktion på LandboSyd i Aabenraa.
Hans Iversen er uddannet fra handelsskolen i Sønderborg og er merkonom i regnskab og finansiering. Han er desuden uddannet landmand og overtog fødegården Grønvang i Stenderup mellem Gråsten og Sønderborg i 1995. Den er på 112 hektar og med en årlig produktion på 7.300 slagtesvin.
I 2006 skiftede Hans Iversen spor.
Han forpagtede ejendommen ud og blev ansat som landbrugsrådgiver hos Nordea - først i afdelingen i Aabenraa og fra 2010 i Haderslev.
Hans Iversen er gift med Hanne og har tre børn, og i fritiden spiller sport en stor rolle. Hans Iversen har således løbet flere maraton-løb i udlandet, kører mountainbike i skoven og går på jagt.
Desuden kan han gode lide at spise og lave god mad.